Siły zbrojne

Australia rozpoczyna przetarg na transportery opancerzone

ASLAV-25 w Afganistanie – fot. US Army
ASLAV-25 w Afganistanie – fot. US Army

Australijskie ministerstwo obrony oficjalnie rozpoczęło postępowanie w celu pozyskania następcy dla obecnie wykorzystywanych lekkich pojazdów opancerzonych ASLAV (Australian Light Armoured Vehicles).

Australia chce nabyć nowej generacji pojazd opancerzony w ramach tzw. programu Land 400. Zakładał on opracowanie kilku typu pojazdów, w tym w wersji rozpoznawczej i do transportu piechoty.

Obecne plany przewidują nabycie 225 transporterów rozpoznawczych za około 8 miliardów dolarów. Mają zastąpić 353 obecnie wykorzystywane pojazdy ASLAV, które są w linii od 1994 r. i mają zostać wycofane do 2021 r. Ponadto jak wskazują Australijczycy – nie zapewniają one odpowiedniej ochrony dla znajdującej się wewnątrz załogi – szczególnie przed wybuchami min i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

Do przetargu na pewno staną amerykańskie koncerny Boeing, General Dynamics i Lockheed Martin, brytyjski BAE Systems, francuski Thales i niemiecki Rheinmetall AG.

W ramach programu Australijczycy zamierzają pozyskać w późniejszym okresie także bojowe wozy piechoty, które w pewnym zakresie zastąpią gąsienicowe transportery opancerzone M113. 

Komentarze (7)

 1. exwojak

  A co Siemianowice? Nie startują?

 2. twardy

  w linii od 1994 r. i mają zostać wycofane do 2021 r i już postępowanie. A u Nas? 94 rocznik to jak nówka

 3. Darek S.

  Rosomaki mają za słaby pancerz. W Australii pływać nie planują, takimi wozami. Chcą mieć za to ochronę na innym poziomie, niż my planujemy dla swoich szeregowych.

  1. Tyberios

   Rośka dopancerzasz bez problemu i po... problemie.

 4. bubu

  a te nasze rośki to nie startują ?

  1. jan

   A kupiłbyś transporter z kraju, który nie potrafi zespawać podwozia do haubicy?

  2. :)

   To chyba było już kilka razy poruszane na tym forum - nasza umowa licencyjna z firmą Patria nie pozwala nam na eksport.

 5. Tyberios

  Rośki nie wejdą na rynek... smutna prawda. Patria za to na bank wystawi Havoca... czyli Rośka bez Hitfista. Może w tedy nam przynajmniej jakaś kooperacja skapnie.

 6. to ja

  Rosomaki może?

 7. to ja

  Rosomaki może?