Siły zbrojne

Australia kupi osiem Posejdonów

Australia chce kupić osiem samolotów P-8A Poseidon za 3,6 miliardów dolarów – fot. Boeing
Australia chce kupić osiem samolotów P-8A Poseidon za 3,6 miliardów dolarów – fot. Boeing

Rząd Australii podjął decyzję o zakupie ośmiu morskich samolotów patrolowych Boeing P-8A Poseidon.

Informację o planach zakupu ośmiu Posejdonów przekazał oficjalnie australijski departament obrony 21 lutego br. Pierwszy samolot ma zostać przekazany Australii w 2017 r., a pozostałe mają być w pełni operacyjne do 2021 r. Australijczycy poinformowali również, że rząd zaakceptował wprowadzenie do planu jako jednej z opcji zakupu dalszych czterech Posejdonów

W ten sposób Australia konsekwentnie odbudowuje swój system nadzoru obszarów morskich przygotowując się na moment wycofania ze służby samolotów patrolowych AP-3C Orion. Nie odbywa się to jednak według najprostszej zasady „sztuka za sztukę”, ale przez wprowadzenie zupełnie nowej koncepcji współdziałania systemów załogowych i bezzałogowych. W lutym br. podjęto bowiem w Australii również decyzję o zakupie siedmiu dronów klasy HALE Northrop Grumman MQ-4C Triton za około 3 miliardy dolarów.

Doliczając do tego 3,6 miliardów dolarów jakie we wstępnych szacunkach trzeba będzie wydać na 8 samolotów P-8A Poseidon ma się pełny obraz skali planów związanych ze zwiększaniem morskiej świadomości sytuacyjnej w Australii.

Dodatkowo Australijczycy chcą mieć możliwość aktywnego działania na nadzorowanych przez siebie wielkich obszarach morskich uzbrajając Posejdony w torpedy i rakiety przeciwokrętowe Harpoon.

Komentarze