Reklama

Siły zbrojne

Atak rakietowy na amerykańską bazę w Syrii

Zdjęcie ilustracyjne . Fot U. S. Army
Zdjęcie ilustracyjne . Fot U. S. Army

Żołnierze z amerykańskiego kontyngentu w Syrii stacjonujący na polu naftowym w Al-Omar stali się w poniedziałek celem ataku rakietowego - podał na Twitterze rzecznik koalicji płk. Wayne Marotto. „Nikt z wojskowych nie ucierpiał, trwa szacowanie szkód” - zaznaczył.

Do ataku doszło około 19:44 czasu lokalnego. Jak zaznaczył płk. Marotto,"siły amerykańskie odpowiedziały ostrzałem przeciwartyleryjskim, którego celem było zniszczenie wyrzutni". Rzecznik nie powiedział, kto jego zdaniem, mógł stać za tym atakiem.

Jak zaznacza Reuters, ostrzału dokonały prawdopodobnie pro-irańskie milicje. "Nie minęły nawet 24 godziny od wydania przez prezydenta USA Joe Bidena rozkazu przeprowadzenia ataków lotniczych na ich bazy wojskowe na pograniczu syryjsko-irackim" - pisze Reuters. To już drugi taki zmasowany atak lotnictwa amerykańskiego; poprzedni ostrzał lotniczy zarządzony przez Bidena miał miejsce w lutym - przypomina agencja.

Anonimowe źródła z miasta Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii potwierdziły, że ataku dokonały proirańskie milicje, które zaatakowały kontrolowane przez siły syryjskiej pozycji polna naftowe w Al-Omar, gdzie znajduje się baza USA, z mobilnych wyrzutni.

Reklama
Reklama

Reuters uzyskał potwierdzenie z amerykańskich źródeł wojskowych, że na bazę wojsk USA skierowano co najmniej 5 dronów z ładunkami wybuchowymi.

Syryjska agencja rządowa SANA podała, że w kierunku bazy wojsk USA w Al-Omar zmierza ok. 50 pojazdów wojskowych z uzbrojeniem. Agencja po raz kolejny potępiła weekendowe uderzenie z powietrza na milicje pro-irańskie w Syrii jako pogwałcenie integralności terytorialnej państwa.

Amerykańskie ataki lotnicze przeprowadzone podczas weekendu były - tak samo, jak w lutym - wymierzone w obiekty wykorzystywane przez powiązaną z Iranem szyicką milicję Kataib Sajed al-Szuhada, aktywną zwłaszcza w Syrii - przypominają media.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył po ich przeprowadzeniu amerykańskich nalotów, że "ataki były nieodzowną, właściwą i przemyślaną akcją, która miała odstraszyć milicje przed dalszymi działaniami zbrojnymi i doprowadzić do deeskalacji". W amerykańskich atakach lotniczych miało zginąć co najmniej czterech przedstawicieli kadry dowódczej grupy Kataib Sajed al-Szuhada.

W ocenie Teheranu ataki przeprowadzone przez lotnictwo amerykańskie w Syrii "naruszyły bezpieczeństwo regionalne, ale pierwszą ofiarą tej destrukcji będą właśnie Stany Zjednoczone" - jak oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych Said Hatibzadeh.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (17)

 1. Niuniu

  Davien - jeśli twierdzisz, że 1/3 Syrii jest Kurdyjska bo mieszkają tam Kurdowie to zapewne zgadzasz się, że co najmniej połowa Ukrainy, 1/3 Litwy, Estoni i Łotwy to Rosja bo mieszkają tam rosjanie. Jak zwykle gratuluję logiki Panie Davien.

  1. Davien

   Niuniu jak widze nie masz zielonego pojecia o temacie a tylko hejtujesz za rosjskie srebrniki:))

  2. trzcinq

   Prawdę ci napisał ale betonu argumentami nie rozbijesz

  3. Davien

   Taak, taka sama prawda jak ta ze Kopernik była kobieta:)) Ale dla takiego.... jak ty to guru:))

 2. trzcinq

  Opl nie zdążyła?

  1. pancyry by zdążyły :)

  2. mobilnyPL

   .... drugi Davien.... A czy w artylule jest mowa o Pancyr....?

  3. Tak czy inaczej Davien i jego kameraden sprowadzą temat do Rosji. Taka służba.

 3. Pablito

  Tam się nie lubi ameryki - przypadek?

  1. Nie sądzę

 4. JOJEK

  A jakim prawem amerykanie są w Syrii ? ale widocznie Syryjczykom ich obecność nie przeszkadza

  1. 44

   A jakim prawem ich wojska są u nas ? Tak jak u nich zaprosił ich niepolski (niesyryjski) rząd. Ciekawe jak chcecie ich stąd wygonić za jakiś czas.

  2. Davien

   U nas w Polsce wojska USA sa na zaproszenie POLSKIEGO rządu wiec skończ z tymi bredniami. W Syrii sa na podstawie rezolucji ONZ o zwalczaniu terroryzmu

  3. a to ci

   U nas w Polsce...

 5. Niuniu

  Może warto dodać, że amerykańskim lotnikom bombardującym Syrię i Irak znów udało się zabić co najmniej kilku cywili w tym dziecko.

  1. B-system

   Tradycyjnie, jak w ukraiskim Donbasie , drony TB2 byly nie uzbrojone ale i tak zabiły dzieci ..

  2. Davien

   A informacje pochodza z zaprzyjaznionej z Rosjanami agencji AMAK:)

  3. Proponuję popić

   bo jak widzę ciężko jest przełknąć gorzką pigułkę prawdy

 6. Hanys

  Państwo islamskie które jako jedyne zaprosiło amerykanów do Syrii - jest nielegalne, tak tylko przypominam :) A że bazy amerykańskie są łatwym celem dla byle jakich dronów z odpustu i rakiet to inna kwestia, widocznie kopiowanie pancyra coś słabo idzie ;)

  1. mobilnyPL

   .... Pancyr rozebrany na części stoi w garażu w Niemczech .... Nie ogarniają chłopaki z doliny krzemowej technologii a czas nagli bo w końcu pociski zaczną trafiać.....

  2. Valdore

   Hanysku, ISIS to wysłąłą tam Rosja by Asad ich zaprosił wiec skończ z tym płaczem jak to zerwali sie wam ruskom z łańcucha:)

  3. Davien

   Jakiej technologii?? Tej antycznej z Rosji? moblku dawno ja mieli:)

 7. Posterunkowy

  Amerykanska baza w Syrii na Polu Naftowym ,, mieli prawo Zbombardować usa nie ma prawa rozlokowywac swoje bazy gdzie chce i kiedy chce,

 8. Arrakis

  Ciekawe jakim prawem USA okupuje część Syrii i kradnie ropę naftową.

  1. Tak tylko pytam

   A JAKIM prawem rosja zajęła Krym i część wschodniej Ukrainy. Czyżby twój wujek Putin pomylił kierunki jak pływał delfinkiem.

  2. Czas odbić Krym i Donbas.Zapewne nie mogą się tam was doczekać.

  3. sża

   Krym nigdy nie był ukraiński.

 9. haha

  Z tego co widać to atak rakietowy na amerykańską bazę w Syrii to pikuś w porównaniu z atakiem ruskich trolli na pole do wysyłania komentarza tutaj XD

  1. ?

   Pole?Małorolny?Podkarpacie?

 10. czarno to widzę

  Ładnie to tak kraść Syryjczykom ropę?

  1. Davien

   Nopopatrz rope to kradna syryjczykom Rosja i sprzymierzone z nia organizacje terrorystyczne. Te pola naftowe co pilnuje USa sa kurdyjskie.

  2. Fd

   Amerykanie mają tyle swojej ropy ,że nie muszą brać od innych...A tak poza tym ile już wywiezliscie z Donbasu i ile jeszcze wywieziecie zielone kapturki z Moskwy...karma wróci bo zawsze wraca Misza

  3. tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?

   "Te pola naftowe co pilnuje USa sa kurdyjskie." A to jest takie "kurdyjskie" państwo uznane przez ONZ?

 11. rob ercik

  Tik tak, może czas by jankesi po prostu się wynieśli?

  1. Davien

   A co, chcecie Rosjanei teraz kurdów wymordowac?

  2. Cat

   Język polski,jest trudny proszę Pana.

  3. wert

   Kurdów jankesi turkom sprzedali

 12. dywersant

  Oficjalny rząd syryjski zapewne kontyngent amerykański uważa za intruza i okupanta. Jak zwykle punkt widzenia, oraz narracji zależy od punktu siedzenia, czy też może gabinetu politycznego patronującemu siedzącym.

 13. mobilnyPL

  Hey Davien.... Pocisków nie zauważono czy opl nie była w stanie zestrzelić?....

 14. wert

  mięczak z białego domu jest testowany. Kongresmeni chcą go ubezwłasnowolnić w temacie walizeczki z kodami więc i zagranica próbuje.

 15. hr-aabia.

  Brawo Iran.

 16. a to ci

  Amerykański kontyngent w Syrii.

 17. Kraj absurdow

  I gitara

Reklama