Reklama

Siły zbrojne

Artylerzyści odtwarzają gotowość [FOTO]

Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA

Jak poinformował rzecznik prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski, 23 Śląski Pułk Artylerii przeprowadził prace konserwacyjno-serwisowe posiadanych lufowych i rakietowych systemów artyleryjskich. Wszystko w celu zachowania ich sprawności technicznej.

Utrzymanie gotowości pododdziałów wojskowych do wykonywania zadań to nie tylko szkolenie na poligonach czy placach ćwiczeń. To także codzienny wysiłek wkładany w zachowanie sprawności sprzętu i uzbrojenia, bo dobre przygotowanie sprzętu, jego kompleksowa obsługa oraz dbałość o sprawność techniczną jest podstawowym gwarantem jego niezawodności.

image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA

 

image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA

Czas „technicznej majówki”, pomiędzy działalnością szkoleniową a służbą patrolową na posterunkach granicznych, artylerzyści wykorzystują na wykonanie czynności obsługowych i konserwacyjnych sprzętu wojskowego. Jego utrzymanie w sprawności technicznej, w głównej mierze spoczywa na użytkowniku.

image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński/23. ŚPA

Zabiegi konserwacyjne zespołów i podzespołów, wymiana olejów i płynów eksploatacyjnych, a także usunięcie usterek to niektóre czynności, które jest w stanie wykonać etatowa obsługa wyrzutni WR-40 Langusta czy obsługa ahs Dana. Rzetelnie wykonana obsługa gwarantuje zdolność do użycia sprzętu wojskowego i uzbrojenia zgodnie z jego przeznaczeniem, procentując jego niezawodnością w czasie realizacji kolejnych etapów szkolenia w bieżącym roku.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Bogdan

  Byłem oficerem 18 BROT w Bolesławcu i ze łzą w oku wspominam te lata służby. Rakietowcy prezentowali bardzo wysoki poziom gotowości bojowej i jednym podpisem rozformowano te jednostki, które do dziś mogłyby odstraszać mimo, że bez głowic "A". Stało się. I nadal ta gotować innych JW spada, bo nie uzupełnią ich rezerwy wyszkolone. O WOT nie pisze, szkoda gadać - ze specnazem nie ma szans, ma zdolności do roznoszenia maseczek w czasie epidemii. Przyglądam się temu nowemu wojsku i dziwię się, że przełożeni wszystkich szczebli nie dbają o morale armii, wygląd zewnętrzny (mimo nowych mundurów) żołnierzy a cierpi na tym wojsko i obronność RP. ŻAL...

 2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Ta katiusza to wygląda jak by była zrobiona z rur kanalizacyjnych, ciekawe kiedy 122mm pójdzie do lamusa i zastąpią systemy posiadające prawdziwą siłę ognia? obstawiam że to będzie w XXII wieku

  1. Normalny

   No to sobie obstawiaj!

  2. Zygmunt

   Może ta katiusze nie wygląda ale wierz mi rozpierdol robi straszny

 3. JSM

  Czy ktoś wie dlaczego polskie wojsko nie modernizuje pozostałych wyrzutni do WR-40 Langusta/Langusta II, Szyłek do Biała itd? Zapomnieli? Naprawdę wystarczą im tylko ilości defiladowe? Dlaczego Polska to taki chory kraj, gdzie mając do wymiany 10 tyś ciężarówek i kilka tysięcy innych pojazdów nikt nie buduje fabryki silników tylko wszystkie silniki zamawia u jednego i to dość wątpliwego dostawcy zagranicznego?

  1. KuBix

   Tak jest taniej.

  2. Nie zgodzę się. Własna fabryka własne ceny, obca fabryka obce/wysokie ceny

 4. Lelum

  Zakładam, że do mycia pojazdów użyto wody w trybie "oszczędnościowym". Wodę trzeba oszczędzać.

  1. Farbowany

   Ciebie też

  2. Okop

   Posiadamy najnowocześniejszą myjnie w Polsce. Woda jest w obiegu zamkniętym. Obiekt posiada separatory zanieczyszczeń stałych jak i chemicznych.

 5. Grzyb

  Parę lat temu byłem w Imperial War Museum w Londynie i miałem szczęście na własne oczy oglądać jak angielscy kustosze też konserwowali i czyścili ich eksponaty muzealne. Dobrze, że nasi żołnierze też dbają o naszą zabytkową broń aby mogła służyć jeszcze przez długie, długie pokolenia. Polski MON uczy i bawi.

  1. Normalny

   A za PO lepiej było?

  2. Hektor

   PiS, PO jedno zło, jak mówi prof. Kieżun "Polska jest KOLONIĄ od 1989 roku!"...

  3. Tor

   Ano się kupował iremontowało a teraz po latach pis się odrdzewia i czyści. Albo ratuje jedynego finanse sojusznika.

 6. Kaon

  Woda, mydło i wosk i konserwacja zrobiona. Zuchy!

  1. Normalny

   Po tych zuchah od razu poznać ktoś ty.

 7. boxer

  Dożyliśmy takich czasów, że konserwację i mycie sprzętu należy ogłosić jako sukces. To się porobiło.

  1. Alladyn

   A w Rassiji inaczej?

 8. Rezerwa 61

  Tygodniowe czyszczenie lufy to byla norma.a TERAZ trzech do kija SZAŁ

  1. Lm

   Bo teraz jest zawodowe.

 9. tut

  A maseczek brak... Z drugiej strony nie należy z tym popadać w obłęd. Wszystko zależy.

 10. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

  Niesamowite. Co za zwiększenie potencjału polskich wojsk. Aż duma rozpiera.

 11. Kierowca

  Bo wojsko nie wiąże butów, ono "odtwarza gotowość"

Reklama