Siły zbrojne

Artylerzyści jadą do Libanu [FOTO]

Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ

W koszarach dywizjonu artylerii samobieżnej w Choszcznie (Zachodniopomorskie) pożegnano w środę żołnierzy czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji doktorowi Dariuszowi Parylakowi przez dowódcę 12. Brygady Zmechanizowanej pułkownika Romana Łytkowskiego – poinformowały służby prasowe Szczecińskiej Dywizji. Odczytano również decyzję o skierowaniu IV zmiany PKW w rejon misji wojskowej.

Żegnając wyjeżdżających Parylak podkreślał rolę Wojska Polskiego w budowaniu stabilizacji oraz pomocy lokalnej społeczności w Libanie. "Obecność polskich żołnierzy jest potrzebna, bo stwarza szansę na pokojowe współistnienie narodów, które od pokoleń pozostają w konflikcie" – powiedział dowódca Dwunastki.

Gotowość żołnierzy do wykonania nawet najtrudniejszych zadań podczas misji poruszał dowódca IV zmiany PKW w Libanie pułkownik Radosław Lewandowski. "Intensywne szkolenie, które jest za nami niewątpliwie przyczyni się do tego, że sześć miesięcy służby w Libanie minie szybko, dlatego nie będę mówił żegnajcie, a do zobaczenia, kiedy to w tym samym składzie, ale bogatsi o doświadczenia powrócimy, a ja zamelduję wykonanie zadania" – powiedział Lewandowski.

Na zakończenie uroczystości podpisano protokół podporządkowania kontyngentu Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama
Reklama

Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie (UNIFIL) realizuje zadania w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej oraz prowadzi ochronę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bejrucie.

image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ
image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ
image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ
Źródło:
PAP

Komentarze