Reklama

Siły zbrojne

Armia smoka: fregaty i korwety, czyli uderzeniowa siła marynarki [RAPORT]

7-lufowa armata kalibru 30 mm H/PJ-12 (typ 730A) prowadzi ogień z pokładu fregaty typu 054A.
Fot. eng.chinamil.com.cn Photo by Li Hongming and Li Wei

W pierwszych dziesięcioleciach istnienia Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) jej okręty wojenne były raczej niewielkie i przeznaczone do działań przybrzeżnych. Pełen rozkwit morskich sił oceanicznych nastąpił na przełomie wieków i nabiera niezwykłego tempa obecnie. Dotyczy to nie tylko niszczycieli, ale również fregat i korwet MW Chin.

Podział chińskich typów nawodnych okrętów bojowych pomiędzy poszczególne klasy jest umowny, podobnie jak i w innych światowych flotach. Chińczycy przez kilkadziesiąt ostatnich lat niszczycielom nadawali numery taktyczne zaczynające się od cyfry 1, a fregatom od cyfry 5. Dopiero niezwykłe przyśpieszenie budowy fregat w ostatnich latach spowodował, iż zabrakło wolnych numerów zaczynających się od 5. W związku z tym kolejne fregaty zaczęły otrzymywać zaczynające się od cyfry 6. Stan ten nie trwał długo ponieważ całkiem niedawno zdecydowano się na pewne korekty w chińskiej numeracji. Wszystkie fregaty typu 056A, które miały jeszcze numery zaczynające się od 5 otrzymały nowe numery zaczynające się od 6. Dodatkowo ze względu na mniejszą wyporności i słabsze uzbrojenie coraz częściej są klasyfikowane jako korwety. Starszym okrętom projektu 056 nie zmieniono w ten sposób numerów taktycznych, ponieważ wszystkie przeniesiono do chińskiej straży wybrzeża. Tam przemalowano je na biały kolor, dodano na kadłubach pasy szybkiej identyfikacji oraz zmieniono oznaczenia numerowe na stosowane w China Coast Guard.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.