Siły zbrojne

Armaty AK-630 wiecznie w modzie

System AK-630 będzie montowany na nowych rakietowych okrętach indonezyjskich – fot. M.Dura
System AK-630 będzie montowany na nowych rakietowych okrętach indonezyjskich – fot. M.Dura

Marynarka wojenna Indonezji zdecydowała się wyposażyć swoje dwa małe okręty rakietowe KCR-40 w małokalibrowe systemy artyleryjskie AK-630.

Mylili się więc specjaliści, którzy uznawali sześciolufową armatę AK 630 kalibru 30 mm za uzbrojenie przestarzałe. Indonezyjczycy zdecydowali się zamontować ją na swoich okrętach KRI „Clurit” i KRI „Kujang”. Armaty AK-630 uzupełnią na tych jednostkach system uzbrojenia składający się z: działka Vektor 20 mm, dwóch karabinów maszynowych 12,7 mm oraz dwóch rakiet przeciwokrętowych C-705.

Nie wiadomo z jakim radarem będzie współpracowała armata AK-630. Normalnie jest to radar kierowania uzbrojeniem artyleryjskim MR-123, Indonezyjczycy jednak wyraźnie informują, że dane do strzelania mają zostać dostarczone z radarów obserwacyjnych. Nie zapewni to jednak dokładności, która pozwoliłaby temu systemowi artyleryjskiemu obronić okręty KCR-40 przed atakiem także rakiet przeciwokrętowych. A takie zadanie m.in. postawiono przed tym systemem.

Jeżeli sprawdzi się on na pierwszych dwóch jednostkach to zostanie on również zamontowany na wszystkich dziewięciu, które planuje się wprowadzić do indonezyjskiej marynarki wojennej.

KCR-40 to okręty rakietowe o wyporności 250 ton, które napędzane trzema silnikami MAN V12 mogą się poruszać z maksymalną prędkością 30 w. Załogę stanowi 35 osób, ale istnieje również możliwość zabrania grupy specjalnej składającej się z 13 komandosów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.