Reklama

Siły zbrojne

Armaty AK-630 wiecznie w modzie

System AK-630 będzie montowany na nowych rakietowych okrętach indonezyjskich – fot. M.Dura
System AK-630 będzie montowany na nowych rakietowych okrętach indonezyjskich – fot. M.Dura

Marynarka wojenna Indonezji zdecydowała się wyposażyć swoje dwa małe okręty rakietowe KCR-40 w małokalibrowe systemy artyleryjskie AK-630.

Mylili się więc specjaliści, którzy uznawali sześciolufową armatę AK 630 kalibru 30 mm za uzbrojenie przestarzałe. Indonezyjczycy zdecydowali się zamontować ją na swoich okrętach KRI „Clurit” i KRI „Kujang”. Armaty AK-630 uzupełnią na tych jednostkach system uzbrojenia składający się z: działka Vektor 20 mm, dwóch karabinów maszynowych 12,7 mm oraz dwóch rakiet przeciwokrętowych C-705.

Nie wiadomo z jakim radarem będzie współpracowała armata AK-630. Normalnie jest to radar kierowania uzbrojeniem artyleryjskim MR-123, Indonezyjczycy jednak wyraźnie informują, że dane do strzelania mają zostać dostarczone z radarów obserwacyjnych. Nie zapewni to jednak dokładności, która pozwoliłaby temu systemowi artyleryjskiemu obronić okręty KCR-40 przed atakiem także rakiet przeciwokrętowych. A takie zadanie m.in. postawiono przed tym systemem.

Jeżeli sprawdzi się on na pierwszych dwóch jednostkach to zostanie on również zamontowany na wszystkich dziewięciu, które planuje się wprowadzić do indonezyjskiej marynarki wojennej.

KCR-40 to okręty rakietowe o wyporności 250 ton, które napędzane trzema silnikami MAN V12 mogą się poruszać z maksymalną prędkością 30 w. Załogę stanowi 35 osób, ale istnieje również możliwość zabrania grupy specjalnej składającej się z 13 komandosów.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Flanker

  "Specjaliści" jak Jacwol? Tacy się zawsze mylą... :-))))))))

  1. l4rsoN

   No pewnie, a panowie rusofile zawsze nieomylni. Przestań wmawiać ludziom, że rosyjski sprzęt jest lepszy niż amerykański, bo szerzysz w ten sposób kłamliwą propagandę wroga.

  2. Grom

   twoje posty zmuszaja wielu ludzi do sprawdzania wiarygodnosci twoich informacji z jacwolem jest tak samo tylko ze dziwnym trafem jego informacje maja pokrycie w faktach a to co ty podajesz jest najczesciej przekrecane albo pomijasz niewygodne fakty . wystarczy przytoczyc brednie o MiGach-31 ktore podawałes albo o technikach stealth ktore nazywasz błednymi mimo ze rosjanie robia wszystko by skopiowac ta technike z zachodu. Łatwo jest nazwac jacwola kłamca gdy chce sie odwrucic uwage od faktu ze samemu sie kłamie

  3. Klakier

   Hmmm A brzmi jak ruski artwi :) Człowieczek któremu powinni dać ruski paszport......o ile go nie ma od dawna:)

 2. flak

  Proszę zobaczyć na You Tube salwe do małego okrętu pirackiego. z tej armaty! Ckaemy na okrętach drugiej wojny światowej miały mniejszy rozrzut,ta armata to jedno wielkie nie porozumienie.Chyba że chodzi o szybkie oprużnienie magazynu amunicyjnego.

 3. Zulu

  Uzbrojenie nie jest przestarzałe bo kupuje je Indonezja. Ciekawa teoria. Czy jeśli nasze Su22 kupi Górna Wolta to będzie to dowód na nowoczesność tych maszyn??

 4. MK

  Są w modzie, bo to bardzo dobre armaty.

Reklama