Reklama

Siły zbrojne

Arabskie BWP z armatami 57 mm. Wieże z Rosji

 • fot. Roy Luck/ Flickr
  fot. Roy Luck/ Flickr

Rosyjskie wieże dla bojowych wozów piechoty z armatami 57 mm trafią do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zostaną zintegrowane z krajowymi podwoziami – donosi agencja TASS.

Jak donosi agencja TASS powołując się na dyrektora generalnego Urałwagonozawod, do ZEA ma trafić kilkaset modułów uzbrojenia typu AU-220M, przeznaczonych dla pojazdów bojowych. Zakończono już procedury potrzebne do podpisania kontraktu, a projekt wieży będzie zmodyfikowany zgodnie z oczekiwaniami Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

AU-220M to moduł bojowy, którego głównym uzbrojeniem jest armata kalibru 57 mm o szybkostrzelności 120 strzałów na minutę. Jest zdolny do zwalczania celów naziemnych, powietrznych (maksymalny kąt podniesienia to 75 stopni) i nawodnych, na odległościach do 12 km, przy czym donośność pionową określa się na 8 km. „Bajkał” jest wyposażony w zaawansowany układ kierowania ogniem (włącznie z systemem obserwacji termowizyjnej).

Czytaj więcej: Rosja wzmacnia uzbrojenie BWP. "Bajkał" z armatą 45/57 mm

Prawdopodobnie systemy AU-220M, wyposażone również w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych trafią na podwozia kołowych pojazdów w układzie 8x8 typu Enigma, opracowanych przez Emirates Defense Technology. Jak przypomina agencja TASS, w czasie targów IDEX 2015 podpisano bowiem porozumienie ws. zintegrowania tego typu modułów bojowych na transporterach zbudowanych z ZEA.

Po ewentualnym wprowadzeniu na uzbrojenie w ZEA kołowe BWP wyposażone w moduły bojowe z armatami 57 mm i wyrzutniami ppk będą jednymi z najsilniej uzbrojonych maszyn tej klasy na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują już obecnie innymi, gąsienicowymi bojowymi wozami piechoty charakteryzującymi się znaczną siłą ognia – rosyjskimi BMP-3.

Czytaj więcej: BMP-3 – najlepiej uzbrojony BWP na świecie. Anatomia siły ognia

 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. cs

  ciekawe ilu tych "znafcuf" i "specuf" odsłuzyło w wojsku choć rok, czy tą "gigantyczną" wiedzę posiadają z gierek i z rambo. Jak macie takie wspaniałe pomysły, to jazda do biur kostrukcyjnych i coś zrobić, a siedzieć i mędrkować to każdy potrafi, szczególnie w przewie na fajkę, oparty o łopatę

  1. xD

   a ty myślisz że sprzęt wojskowy jest konstruowany przez wojsko? no nie do końca, jest robiony przez inżynierów a technologie są opracowywane przez naukowców ,którzy często nic nie mają wspólnego z wojskiem, już nie mówiąc o tym ,że twój komentarz nic nie wniósł poza tym ,że mogłeś się dowartościować...

  2. Tomek pl

   Mówisz o tych poddostawcach z całej Europy

  3. Jantar

   Z PiS Bursztyn. Taka jest wola suwerena jakby ci umknęło

 2. na razie nie ale w perspektywie kilkunastu lat

 3. morgul

  57mm, 120/min, 75 stopni, 12km zasięgu, ppk, 8 km pułapu, zaawansowany układ kierowania ogniem .... czy my aby nie jesteśmy w czarnej dup.... ?

 4. Naleczxxx

  Szykują ostateczną rozprawę Rosja, Syria, Turcja prawdopodobnie i Chiny z Europą a Arabowie wraz z Iranem i ISIS załatwią Izrael ,Egipt i Afrykę. Bóg raczy wiedzieć ile czasu mamy zanim komunizm zapanuje w Europie. Polska najmniej ucierpi ale to sprawa otwarta. pretekstem do wojny może być Grecja ,która lawiruje chce wyrwać się z Niemieckiej okupacji.

 5. kraqss

  a wiecie do kogo oni będą strzelać z tego za parę naście lat? kiedy wreszcie głowy państw zmądrzeją i zrozumieją że każdy sprzedany arabom nabój, przybliża ogromny pistolet coraz do bliżej ich skroni???(naszej niestety również!!!)

 6. vvv

  rosjanie koloryzuja swoja armate 57mm zaczynajac od szybkosztrzelnosci po liczbe zabieranej amunicji i to w bwp-3. juz 40mm powoduje znaczne ograniczenia w zabieranej amunicji od 40-60 sztuk oraz sposobu podawania jej do dzialka. jest obecnie opracowana technologia zasilania z tasmy do 30-35mm ale juz 40mm jest zasilana z magazynkow i podobnie bedzie/jest z 57mm. bwp-3 to bardzo slaby bwp jezeli patrzymy na komfort desantu oraz czas i sposob jego ewakuacji z pojazdu a wieksza, ciezsza wieza spowoduje jeszcze wiecej problemow. bwp-3 to nie t-72 terminator czy t-90a ale woz wsparcia piechoty

  1. Tyberios

   Dziwne jest to co piszesz odnośnie zabieranej amunicji. CV90 z archaicznym systemem podawania ma jej zapas 120, VBCI z działkiem CTA zabiera 70, Derivation też przy identycznej penetracji jak zwyczajna wieża BMP-3 zabiera więcej niż 60 pocisków, w samym podręcznym podajniku jest ich 20 a zapas jest na przynajmniej 4 a może nawet 6 przeładowań. A nowa wieża jest lżejsza od poprzedniej.

  2. Przemo

   Zostawmy w spokoju BMP-3 i skupmy się na wieży. To co piszesz o wadach wieży 57mm to prawda, ale można zrobić formację mieszaną, część wozów z działkiem 30mm a część z 57mm. Wozy z działkiem 57mm poradzą sobie z celami z którymi armaty 30mm sobie nie radzą, a większość celów lżejszych wezmą na siebie wozy z działkiem 30mm, co pozwoli zaoszczędzić amunicję wozom z 57mm, mniejsza ilość amunicji w działku 57mm przestanie mieć tak duże znaczenie. Best of both worlds. Jest też oczywiście wada, rozwiązanie jest bardziej skomplikowane od strony logistycznej.

  3. odkłamiacz

   Ale ty maniakalnie zakładasz, że głównym celem działa na BWP jest zwalczanie celów opancerzonych, a tymczasem to nieprawda. Mają chronić czołgi przed działaniem piechoty przeciwnika. Amunicja 57 mm daje interesującą możliwość zwiększenia "inteligencji" pocisku, np. zaprogramowanej odległości detonacji do np. eksplozji nad okopami. Niby 30mm teoretycznie też, ale po zainstalowaniu "inteligencji" w takim pocisku to ile masy i miejsca zostaje na ładunek bojowy? Poniżej 35mm nie bardzo opłaca się komplikacja amunicji. Zużycie amunicji też może być mniejsze: wraz ze wzrostem kalibru rośnie celność a realizacja zadania bojowego jest możliwa mniejszą ilością amunicji - inny jest efekt wybuchu w pomieszczeniu po przebiciu ściany pocisku 30mm a inny 57mm. Rosyjscy (i zapewne nie tylko) żołnierze skarżyli się na niską skuteczność 30mm przeciwko przeciwnikowi w umocnionych budynkach/jaskiniach. Nie bez powodu zapewne podaje się tu kąt podniesienia lufy i donośność pionową 8(!) km, absolutnie nieosiągalną dla 30mm. W środowisku sieciocentrycznym, gdy kilka-kilkanaście takich bwp z działkami 57mm z programowaną amunicją i szybkostrzelnością 120/min dostawałoby informacje o położeniu celu powietrznego, to mając zaawansowane SKO i dane o własnym położeniu z precyzyjnej nawigacji, może zrobić niezłe kęsim-kęsim celom powietrznym. Skoro potrafią to bez obsługi, w trybie automatycznym nowe rosyjskie wersje ZU-23-2, to dlaczego miałyby tego nie robić nowe wieże z 57mm? Rosjanie zapewne użyją też nowszej amunicji p-panc niż tą co podają z lat 60. i przy kalibrze 57mm nie powinny mieć problemu z nowymi ceramicznymi pancerzami nowych BWP, odpornymi na 30mm.

 7. dropik

  40-50 pocisków to ciut mało jeśli porównać do 200-400 pocisków 30 milimetrowych. Sensu w tym nie ma zbyt dużego

 8. kozaznostra

  Arabusy się zbroją na Europę! !!

  1. Tyberios

   Ta, na pewno sobie ciebie też upatrzyli za cel, chowaj się pod stołem!

 9. kredytodawca

  Należy twardo podkreślić, iż bez zachodniej elektroniki oraz kredytów nie jest możliwe skonstruowanie żadnego zaawansowanego systemu kierowania ogniem.

Reklama