Reklama
  • Wiadomości

Arabia Saudyjska kupuje kolejne Black Hawki

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż do Arabii Saudyjskiej dziewięciu śmigłowców Sikorsky UH-60M Black Hawk wraz z dodatkowym wyposażeniem, częściami zamiennymi i wsparciem technicznym w ramach programu FMS (ang. Foreign Military Sale). Wartość całego pakietu oszacowano na 495 mln dolarów. 

Fot. US Army
Fot. US Army

Wraz z dziewięcioma śmigłowcami Arabia Saudyjska zamierza pozyskać również części zamienne i znaczną ilość wyposażenia, w tym karabiny maszynowe 7,62 mm typu M240H i napędowe karabiny maszynowe Dillon Aero M134D, silniki T700-GE-701D, układy nawigacji GPS/INS, systemy ostrzegające o odpalonych pociskach rakietowych AN/AAR-57 CMWS, system ochrony balistycznej i systemy obserwacyjne działające w podczerwieni.

Koncern Sikorsky Aircraft będzie też odpowiedzialny za zapewnienie pakietu części zamiennych i materiałów szkoleniowych oraz szkolenie i wsparcie techniczne. Realizacja umowy w ramach rządowego programu Foreign Military Sales oznacza, że dostawy śmigłowców do Arabii Saudyjskiej będą realizowane za pośrednictwem armii amerykańskiej. Arabia Saudyjska posiada już na wyposażeniu ponad siedemdziesiąt śmigłowców UH-60L i UH-60M oraz osiem S-70A1L w specjalistycznej wersji ewakuacji medycznej. 

WIDEO: Ile czołgów zostało Rosji? | Putin bez nowego lotnictwa | Defence24Week #133
Reklama
Reklama