Reklama

Siły zbrojne

Andrzej Duda zwierzchnikiem Sił Zbrojnych

Fot. mjr Robert Siemaszko/MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/MON

Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi podczas ceremonii na Placu Piłsudskiego.

Podczas uroczystości prezydent nazwał modernizację Sił Zbrojnych „obowiązkiem” polskich władz, zwracając uwagę na konieczność utrzymania zdolności armii i deklarując współpracę z ministrem obrony narodowej w zakresie unowocześniania sprzętu. Andrzej Duda odniósł się również do historii polskiego wojska, w tym rocznicy wymarszu I Kompanii Kardowej, bitwy warszawskiej z 1920 roku, II wojny światowej oraz walk w Karbali w 2004 roku.

W ceremonii wziął udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który zaapelował o wsparcie dla procesu modernizacji Wojska Polskiego, poprawy warunków życia i służby żołnierzy oraz pomoc dla weteranów. Szef MON przypomniał, że w 2016 roku w Warszawie odbędzie się szczyt NATO, na którym polskie władze będą dążyć do ustanowienia trwałej obecności sił Sojuszu i USA w Europie Środkowo-Wschodniej, apelując jednocześnie o wsparcie prezydenta w tych działaniach. Minister zadeklarował „w imieniu rządu i swoim własnym” otwartość na pełną współpracę z Andrzejem Dudą w sprawach związanych z bezpieczeństwem i obroną narodową.

Ta druga sprawa to bezpieczeństwo, przede wszystkie bezpieczeństwo militarne. Najważniejsza w tym zakresie jest budowa silnej, dobrze wyposażonej polskiej armii. To ogromnie ważne zadanie na najbliższe lata, bo to podstawowa gwarancja niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwa obywateli

Prezydent RP Andrzej Duda

W przemówieniu po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda poruszał między innymi zagadnienia związane z bezpieczeństwem i rozbudową polskich sił zbrojnych. Prezydent wskazał, że najważniejsza w tym zakresie jest budowa „silnej, dobrze wyposażonej polskiej armii”, zapowiadając jednocześnie podejmowanie współpracy z szefem resortu obrony narodowej.

Andrzej Duda poruszył również zagadnienia związane ze wzmocnieniem Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście planów na szczyt NATO w Warszawie. Prezydent wskazał na konieczność dążenia do zwiększenia obecności Paktu zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, podkreślając iż uzyskanie jednoznacznych gwarancji w tym zakresie będzie wymagać intensywnych wysiłków dyplomatycznych. 

Reklama

Komentarze (14)

 1. realizm

  Nareszcie Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych został człowiek o odpowiednich intelektualnych walorach, pan doktor Andrzej Duda. Nareszcie skończyła się epoka człowieka, który nie potrafił złożyć logicznie kilku zdań, a jak już się odezwał, to żałość brała nad naszą umęczoną Ojczyzną. Polska armia wkracza na nową drogę - siły, nowoczesności, i przede wszystkim, długo oczekiwanej zmiany pokoleniowej.

  1. kzet69

   łubudubu , łubudubu, niech nam żyje prezes klubu... a teraz drogi realizmie opisz mi jak i gdzie p. Prezydent Duda nabył tej wiedzy o armii i obronności...

  2. v

   Najmocniejsze przemówienie prezydenta do wojska w III RP, do tego ta kawaleria spadkobierczyni husarii ;) A niedługo święto wojska i defilada ;)

  3. ert80

   Jaka to będzie epoka to się dopiero okaże, no ale są tacy co to już wiedzą.

 2. zniesmaczony

  Dlaczego mój post się nie ukazał ?? Jeśli AD uwali przetarg na śmigłowce i odstrzeli Caracala to będzie wiadomo jak to będzie prezydentura. A zanosi się że tak, może być...

  1. aaaa

   Ale prezydent w tej dziedzinie nie ma plerongatyw.

 3. Bimbo

  Jeżeli mamy się obronić przed wojną hybrydową realizowaną zgodnie ze strategią ograniczonej agresji to najistotniejszą informacją jest powołanie Pawła Solocha na Szefa BBNu, wreszcie ktoś z doświadczeniem i wyobraźnią, kto rozumie to zagrożenie i wie jak przeciwdziałać.

  1. kzet69

   Do wojny hybrydowej jest potrzebne oparcie w tubylczej ludności, a o żadnej mniejszości rosyjskiej w Polsce nic mi nie wiadomo, Polska to nie Ukraina, Mołdawia czy Rosja!!!

 4. endrius93

  Nareszcie prezydentem jest człowiek, który jest tego godny, od razu widać, że jest wielkim patriotą, który ma klasę i budzi szacunek zarówno w kraju jak i zagranicą. Będzie godnie reprezentował Polskę. O poprzedniku nawet nie chcę wspominać, to był jakiś koszmar, już nie chodzi o jego problemy z wysławianiem się oraz zachowaniem podstawowych zasad savoir vivre. Nie miał żadnych kompetencji, wręcz szkodził wojsku, chodź by poprzez reformę systemu dowodzenia.

  1. chrobry

   Jezeli 93 jest to rok Twoich urodzin to wybacze Ci powyzszy tekst czy raczej ocena. Jest taka prosta zasada; ocene wydaje sie po zakonczeniu kadencji a nie przed. Oceniasz produkt ogladajac pudelko. Poczekajmy az sie ''otworzy'' A tak na marginesie, nie jestem zwolennikiem partii Pana Prezydenta ale jestem bardzo ciekaw Jego kadencji. Pozyjemy, zobaczymy...

  2. Killer

   Pan Prezydent Duda otrzymał duży kredyt zaufania, bynajmniej nie tylko od przekonanego elektoratu PiS, ale od dużej liczby ludzi którzy jeszcze w 2011 popierali jako mniejsze zło PO (między innymi ja zaliczam się do tej grupy), mam nadzieje, że On, oraz PiS (prawdopodobnie będzie rządzić po wyborach parlamentarnych) wyciągnęli wnioski z poprzednich porażek, oraz błędów rządów PO i nie zmarnują tego poparcia, wszystko zależy od Nich samych.

 5. Sky

  Swoją drogą - komentarz pana Jacka Kurskiego na temat nowego prezydenta jest rozbrajający, pozwolę sobie zacytować: "Krew jego dawne bohatery a imię jego czterdzieści i cztery. Prezydentura wraca w godne ręce dokładnie 1944 dni po śmierci Lecha Kaczyńskiego"

  1. Killer

   mógł jeszcze dodać " a na liczniku w terenie zabudowanym mam 184, a za mną bieży policja, a nade mną lata śmigłowiec", jeśli chce pomóc PiS to niech najlepiej zniknie.

 6. Sky

  Miejmy nadzieję, że prezydent się dokształci i wyjdzie poza ramy populizmu.

  1. RJCHK

   Trochę obiektywizmu... Czy to samo pisałeś o dzięki Bogu już bPBK pięć lat temu?. Chyba nie sądzisz ,że jego "doświadczenie" bycia wiceministrem i ministrem ON nie kwalifikowały Go do dokształcenia się i wyjścia poza ramy populizmu ?.. Pozdrawiam.

 7. Jarek zwany Krokodylem z Dębicy

  gdy prezydent Duda zapozna się z realiami, z budżetem, z procedurami to do miesiąca, max. dwóch wyprostuje sobie zdanie na temat swoich rewolucyjnych pomysłów. Od przetargu na śmigłowce, do wieku emerytalnego.

 8. Ralista

  Wszystkim przypominam, że w drugiej debacie Pan Prezydent mówił, że w Mielcu produkują dokładnie taki sam śmigłowiec jaki używa US Army, a nie jak jest naprawdę czyli bieda blackhawka s70. To apropos wiedzy o wojskowości, a raczej wykorzystywania tematu do robienia ludziom bałaganu we łbach

 9. rebeliant80

  Mam nadzieję, że to będzie prezydentura, która realnie wpłynie na proces modernizacji polskiej armii, a nie tak jak poprzednio opowiadanie dyrdymałów, za którymi nie szły konkretne działania

  1. Sky

   Pomieszały Ci się role MONu z prezydenturą. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do łamania, oj, przepraszam: naginania, konstytucji tak jak to miało miejsce za poprzedniego prezydenta z PiS.

  2. lemon

   Realnie czy...religijnie ? Przypominam jednocześnie, ze to co będzie sie działo w najblizszych 2...3 latach to bedzie efekt pracy poprzedniej prezydentury i ekipy! Aby nie było tak, ze za każdy granat czy Beryla, które trafią do Polskiej Armii 60 cio letnie babcie nie dziekowały uwielbianemu prezydentowi Dudzie !

 10. KUKUŁKA

  "CONTRA SPEM SPERO "- wbrew nadziei mam nadzieję .........emocje zaklęte słowami

 11. Pleban

  nowy prezydent zacznie od uwalenia przetargi na śmigłowce żęby mogł wesprzeć amerykanskie zakłady w mielcu

  1. asdf

   Teraz faworytem jest Świdnik. AW o to zadbała odpowiednia kampania reklamowo-propagandową.

  2. say69mat

   Weź pod uwagę, że na 37 Sokołów/Głuszców znajdujących się na wyposażeniu wuelu. 23 maszyny w wersji transportowo-bojowej nadają się jedynie do generalnego remontu. Stąd, wydaje się, że potrzeba operacyjna powinna determinować wybór typu śmigłowca. Ponieważ trudno jest wymagać, aby Caracal, przy jego wszelkich walorach. Byłby w stanie pełnić rolę Głuszca jako maszyny transportu taktycznego. Tak na marginesie, dlaczego lotnictwo sił lądowych Republiki, zdecydowało aby to śmigłowiec NH90 Caiman pełnił rolę śmigłowca transportu taktycznego, a nie H225M Caracal???

  3. rząd a nie prezydent

   Przecież decyzja należy do rządu, nie prezydenta. On chyba może co najwyżej zajrzeć w dokumenty przetargu bo jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

 12. Donekbruksela

  Zobaczymy czy prezydent odwiedzi sojuszników chińskich w Pekinie na obchodach zakończenia II wojny światowej ?

 13. piter

  Myślę że Pan Duda będzie wiedziała co dobre dla Polski i Polaków .

 14. adam

  Jest duża szansa na pozytywne relacje między Siemoniakiem a Prez. Dudą patrząc na wzajemne gesty

Reklama