Siły zbrojne

Anders nie dla wojska

Uniwersalna platforma bojowa Anders z wieżą CT-CV - fot. Bumar
Uniwersalna platforma bojowa Anders z wieżą CT-CV - fot. Bumar

9 października br. media codzienne poinformowały, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyraziło zainteresowania zakupem dla wojsk lądowych uniwersalnej platformy bojowej Anders.Pojazd zbudowany przez Bumar był prezentowany na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego jako demonstrator technologii. Projekt jego budowy był częściowo finansowany przez grant Ministerstwa Nauki. Pomimo tego, że pojazd wyląduje w magazynie, fundusze nie zostaną zmarnowane - doświadczenia i wnioski mogą posłużyć w opracowaniu docelowego pojazdu gąsienicowego, który ma zastąpić obecnie pojazdy bojowe rodziny T-72 czy BWP-1.

Jest to szczególnie ważne, gdyż obecny wiceminister Waldemar Skrzypczak promuje w mediach pomysł szeroko zakrojonego programu modernizacji parku sprzętu bojowego Wojska Polskiego - przede wszystkim zastąpieniu obecnie eksploatowanych czołgów rodziny T-72/PT-91 oraz bojowych wozów piechoty BWP-1.

(ŁP)

Komentarze (2)

  1. ryszard

    Scout SV=Anders w angielskim wykonaniu,dupki wołowe miały by kasę nawet na ciężkie czołgi bundeswery ale tu się nic nie opłaca...

  2. cik

    A nasi nadal na BWP-1 będą? Żenada.