Siły zbrojne

Amunicja teleskopowa kalibru 40 mm CTA „kwalifikowana”

Nowa armata kalibru 40 mm będzie stanowić uzbrojenie brytyjskich bwp Warrior, które zostaną poddane modernizacji. Fot. MoD UK.
Nowa armata kalibru 40 mm będzie stanowić uzbrojenie brytyjskich bwp Warrior, które zostaną poddane modernizacji. Fot. MoD UK.

Spółka CTA International poinformowała o uzyskaniu „kwalifikacji” dla armaty 40 mm strzelającej amunicją teleskopową, oraz pocisków podkalibrowych (APFSDS-T) i ćwiczebnych (TP-T).

Firma CTA International ujawniła „kwalifikację” dla armaty kalibru 40 mm strzelającej amunicją teleskopową oraz dwóch rodzajów pocisków – podkalibrowego (APFSDS-T) i ćwiczebnego (TP-T) w czerwcu bieżącego roku. Oznacza to najprawdopodobniej, że elementy systemu uzbrojenia, który trafi między innymi na wyposażenie modernizowanych bojowych wozów piechoty Warrior i nowych brytyjskich wozów rozpoznawczych powstających w ramach programu FRES SV zostały zaakceptowane przez użytkownika.

Amunicja teleskopowa kalibru 40 mm wraz z armatą i wyposażeniem dodatkowym opracowywana jest przez spółkę CTA International, joint venture BAE Systems i Nextera. Ma ona stanowić uzbrojenie bojowych wozów rozpoznawczych, opracowywanych w Wielkiej Brytanii w ramach FRES SV, a także wozów Warrior zmodernizowanych w ramach programu Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP). Według informacji producenta, może ona także trafić na uzbrojenie perspektywicznego francuskiego bojowego wozu rozpoznawczego, powstającego w ramach programu EBRC.

Cechą charakterystyczną amunicji teleskopowej jest możliwość przechowywania w pojeździe opancerzonym znacznie większej ilości pocisków, niż miałoby to miejsce w wypadku klasycznej amunicji kalibru 40 mm. Nowa armata kalibru 40 mm w połączeniu z amunicją teleskopową zapewnia jednocześnie znacznie większą siłę ognia niż np. armata kalibru 30 mm, jaką zastąpi ona w bojowych wozach piechoty Warrior.

Komentarze (4)

 1. ABC

  CTAS to system zaprojektowany od podstaw, znacząco różny od dotychczasowych systemów 40 mm. Różnica 1. to amunicja. Jej "teleskopowość" polega na tym, że pocisk jest schowany wewnątrz łuski, a kompletny nabój, który wyglądem przypomina puszkę piwa, posiada lepsze parametry ze względu na zastosowanie nowych ładunków miotających, w technologii małowrażliwej. W tej chwili wdrażana jest amunicja odłamkowo - burząca z zapalnikiem uderzeniowym, odłamkowo - burząca z zapalnikiem programowalnym (do celów naziemnych i celów powietrznych), amunicja przeciwpancerna, szkolno - treningowa oraz amunicja smugowa. W konstrukcji działka zastosowano obrotowy mechanizm ładujący, którego konstrukcja pozwala na uzycie w zakresie katów podniesienia od - 10 do + 60 Model działka oraz amunicja były prezentowane przez Nexter Systems na MSPO Kielce 2012 i 2013. Więcej informacji http://www.nexter-group.fr/en/products/itemlist/category/122-40ctas

 2. JanKS

  A na czym polega owa "teleskopowość" amunicji?

 3. podbipięyak7xu

  .to inny rodzaj systemu uzbrojenia ,/czytaj armaty/ i inny rodzaj amunicjiNasz oto melarowy system na Rosomaku może mieć 40 ke? ciekawe?

  1. ito

   Nie OTO tylko Bushmaster. Na dzień dobry twierdzono, że istnieje możliwość łatwej konwersji do kalibru 50mm. Na ile to prawda? Czy ktoś tego na szerszą skalę próbował? Jaka jest efektywność stosowanej amunicji (o ile takowa istnieje)? Potrafi ktoś odpowiedzieć?

 4. say69mat

  No proszę, może by tak 'odegrzać'/'odgrzebać' licencję na naszego Boforsa 40mm i odpowiednio zmodernizować działko do warunków nam współczesnych??? Ciekawe, czy jest to realne??? Oczywiście jako rozważanie czysto teoretyczne. Jaka zatem jest obecnie sytuacja prawna wynikająca z praw do modernizacji i produkcji tego typu uzbrojenia. W oparciu o licencję zakupioną sprzed II WŚ

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   a potem przyjdzie kolej na TeKaeSa ; maly ,ruchliwy a w dodatku z wypasionym nkm kal.20mm i co tam licencja ,skoro nikt sie o nia nie upominal ani przy rekonstrukcji 7TP ,ani jednej i drugiej tankietki - oryginalny Vickers teź bedzie...

  2. Jan S.

   Działka Rosomaków (Bushmaster Mk 44) są przystosowane do zmiany kalibru na 40 mm (wystarczy wyienić lufę).