Reklama

Siły zbrojne

Amunicja BAE Systems dla armii USA

W ramach kontraktu dla US Army BAE Systems ma w pierwszej kolejności dostarczyć „bezpieczny” materiał wybuchowy IMX-101, który ma zastąpić TNT m.in. w amunicji artyleryjskiej (AMC)
W ramach kontraktu dla US Army BAE Systems ma w pierwszej kolejności dostarczyć „bezpieczny” materiał wybuchowy IMX-101, który ma zastąpić TNT m.in. w amunicji artyleryjskiej (AMC)

Kojarzony z Europą koncern BAE Systems otrzymał kontrakt za 780 milionów dolarów na dostarczanie dla armii amerykańskiej w ciągu najbliższych pięciu lat amunicji ze swoich zakładów Holston Army Ammunition Plant w Kingsport w Tennessee. Sukces jest tym większy, że nastąpił w okresie wielkich cięć w sektorze obronnym Stanów Zjednoczonych i gdy zaczęło się opóźniać podpisanie ważnego dla koncernu kontraktu z Arabią Saudyjską (z powodu tych trudności w BAE Systems zamrożono płace najwyższemu kierownictwu). Czytaj: HMS Defender w służbie Royal Navy

W pierwszej kolejności BAE Systems otrzyma 18,4 miliona dolarów na wyprodukowanie dodatkowej partii „bezpiecznego” materiału wybuchowego IMX-101, który został zaaprobowany przez wojska lądowe USA do zastąpienia trotylu (TNT) w pociskach artyleryjskich. Przez „bezpieczeństwo” rozumie się w tym przypadku odporność na mechaniczne wstrząsy, ogień, czy np. uderzenie szrapnela co pozwala na łatwiejszy transport i składowanie wypełnionej przez IMX-101 amunicji np. bomb lub pocisków moździerzowych a także silników rakietowych (IMX - Insensitive Munitions eXplosives).

Czytaj także: US Navy kupiła osiem nowych dronów MQ-8C Fire Scout

Materiał ten został opracowany przez BAE Systems i dzięki zakładom Holston może być oferowany amerykańskiej armii. Wielu specjalistów uważa, że IMX-101 może zrewolucjonizować działania artylerii, a na pewno uratuje życie wielu żołnierzom. I to może dlatego magazyn Time nazwał opracowanie tego materiału „Największym wynalazkiem 2010 roku”.

MD
Reklama

Komentarze

    Reklama