Reklama

Siły zbrojne

AMRAAMy dla Niderlandów

Fot. USAF/Airman 1st Class Caitlin Russell
Fot. USAF/Airman 1st Class Caitlin Russell

Departament Stanu USA zatwierdził na sprzedaż pocisków AIM-120C-8 AMRAAM do Holandii o czym poinformowała Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego USA (DSCA).

W przekazanej do Kongresu informacji o planach sprzedaży Holendrom 16 pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 (AMRAAM) i związanego z nimi wyposażenia podano szacunkowy koszt 39 mln USD.

Jako uzasadnienie wniosku podano, że ta transakcja sprzedaży wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo sojusznika NATO, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie Północnej.

Głównym wykonawcą będzie firma Raytheon Missiles & Defense. Nie podano żadnych informacji dotyczących ewentualnych umów offsetowych proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą. 

Pocisk powietrze-powietrze AMRAAM to broń dalekiego zasięgu do wywalczania dominacji w powietrzu. Rozwój tej rakiety trwa już ponad 25 lat owocując kolejnymi wersjami. Łącznie wystrzelono próbnie około 4700 tych pocisków i odniesiono za ich pomocą 10 zwycięstw powietrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama