Siły zbrojne

Amerykańskie wsparcie dla Kurdów walczących z Daesh

Fot. Spc. Tristan Bolden/US Army
Fot. Spc. Tristan Bolden/US Army

Peszmergowie, czyli kurdyjscy bojownicy walczący z Daesh, otrzymają wsparcie od Stanów Zjednoczonych w postaci różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym broni przeciwpancernej. 

Jak podaje Army Recognition powołując się na "Stars and Stripes", Waszyngton ma przekazać irackim Kurdom ponad 150 pojazdów, a także 40 MRAPów (Mine Resistant Ambush Protected), z których 15 ma być wyposażone w trały przeciwminowe. Ponadto w dostarczanym pakiecie znajdzie się tysiąc granatników przeciwpancernych AT-4, 700 moździerzy (wraz z 80 tys. pocisków) oraz 45 tys. sztuk różnego rodzaju broni palnej.  Wraz ze sprzętem USA przekażą ponad 56 mln sztuk amunicji.

Czytaj także:Czeskie karabiny i amunicja dla Peszmergów. Praga znów wspiera walkę z Daesh.

Gen. bryg. John E. Novalis, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, poinformował, że Kurdowie zostaną wyposażeni w sprzęt równoważny wyposażeniu dwóch brygad  armii amerykańskiej. Nie będzie to jednak niemal na pewno obejmować dostaw najbardziej zaawansowanych systemów broni, jak ppk Javelin czy TOW-2. Peszmergom nadal będzie więc przypuszczalnie brakować kierowanej broni przeciwpancernej, zdolnej do zwalczania celów na odległościach przewyższających skuteczny zasięg granatników.

Do chwili obecnej istotną rolę w walkach odgrywały kierowane pociski przeciwpancerne Milan, przekazywane przez Niemcy. Ich liczba jest jednak niewystarczająca, a inne państwa zachodnie generalnie wykazywały się niechęcią dla dostaw cięższego uzbrojenia dla Kurdów. Są oni zagrożeni atakami zarówno samochodów ciężarowych wypełnionych ładunkami wybuchowymi i kierowanych przez samobójców, jak i broni pancernej Daesh.

Oprócz dostaw wyposażenia oddziały kurdyjskie zostaną przeszkolone przez Amerykanów w zakresie obsługi pojazdów oraz dostarczanej broni strzeleckiej. Rząd iracki wyraził obawy, że broń może zostać wykorzystana przeciwko władzom w Bagdadzie. Z drugiej strony, iraccy Kurdowie wykazali się dużą efektywnością w dotychczasowych w walkach przeciwko Daesh, często znacznie przewyższającym inne formacje.

Czytaj także: Koalicja Turcji i Peszmergi planuje zająć Mosul?

 

Komentarze (2)

 1. Oleum

  Czemu mysle ze ktorys z tych TOWow za jakis czas przywali w wieze Eifla?

  1. vvv

   i co zrobi? nic nie zrobi bo to kumulacyjny wiec przewierci stal strumieniem o srednikc <5mm i tyle

  2. bycfajnym

   Tych Towów co autor napisał, że nie dostaną?

 2. qwas

  ... "w dostarczanym pakiecie znajdzie się tysiąc granatników przeciwpancernych AT-4" ... a nasze szwejki nadal latają po polach ze stareńkimi rpg-7 z efektorami z lat 70-tych. Cholera człeka bierze, że MON nie stara się kupić tego, co inni dostają za darmo.