Siły zbrojne

Amerykańskie Strykery odbędą "marsz drogowy" w Rumunii

Kawalerzyści z 2. pułku sfotografowani podczas wcześniejszych ćwiczeń w Rumunii. Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army.
Kawalerzyści z 2. pułku sfotografowani podczas wcześniejszych ćwiczeń w Rumunii. Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army.

Amerykańscy kawalerzyści z 2. pułku kawalerii wezmą udział w "marszu drogowym" w Rumunii. Trasa przemarszu ma liczyć ok. 400 km. Sojusznikom z NATO towarzyszyć będą oddziały armii rumuńskiej.

Marsz rozpocznie się w bazie sił powietrznych Mihail Kogalniceanu, natomiast zakończy na nowym poligonie armii rumuńskiej w Cincu. Oprócz 2. szwadronu 2. pułku kawalerii, ze strony amerykańskiej wezmą w nim też udział żołnierze z 18. batalionu wsparcia bojowego, 4-3 batalionu śmigłowców szturmowych i 709. batalionu żandarmerii wojskowej.

Koordynacją i logistyką marszu ma zająć się strona rumuńska, co będzie okazją do przećwiczenia w praktyce współdziałania pododdziałów obu uczestniczących armii. Głównym celem marszu jest jednak pokaz obecności sił Sojuszu na jego wschodniej flance.

W trakcie przemarszu zaplanowano postoje w miastach, przez które przebiegać będzie trasa ćwiczeń. Amerykanie będą wtedy prezentować swój sprzęt i uczestniczyć w meczach koszykówki i piłki nożnej z rumuńskimi dziećmi.

Marsze podobne do planowanego odbywały się już w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, między innymi w Polsce, Czechach i Estonii. Amerykańscy kawalerzyści z 2. pułku kawalerii brali też już wcześniej udział w ćwiczeniach o podobnych założeniach, jakie miały miejsce w Rumunii w marcu tego roku.

 

Komentarze (4)

 1. Oj

  Myślałem,że Rumunów potraktują lepiej niż Polaków ale niestety traktują nas na równi.....

  1. jasio

   Bo na równi zagraża im imperializm twojego pana Putina Wania...

 2. klaun

  Czy to cyrk, czy trenują ?

 3. anglik

  sprzęt nie wydmuszki jak u ruskich czemu ruskie i nie robią takich marszy to proste po2 dniach zdechli by z głodu u nich logistyka gorsza niż w bangladeszu no i co z samogonem brak destylarni mobilnych dopiero powołują komitet putina..

  1. ruskli troll

   Ale że co, że u nas mają maszerować?

  2. chorąży

   Słyszałeś o "marszu" Ruskich i zajęciu lotniska w Prisztinie ?? Wtedy generałom NATO szczęki poopadały. Lepiej żeby nie maszerowali. Przemarsz tych kilkuset kilometrów to żadne osiągniecie , za starych czasów często takie przemarsze odbywano. Może na krótsze dystansy, ale nie jeden z rezerwistów opisze, jak alarmem podrywali i jechał/szedł na poligon.

 4. KUKUŁKA

  grunt to odpowiednie socjotechniki ...." via trita via tuta "