Siły zbrojne

Amerykańskie okręty skierowane na Morze Czarne

USS Mount Whitney - fot. US Navy
USS Mount Whitney - fot. US Navy

PAP podał powołując się na agencję Interfax, że dwa okręty USA wpłynęły na Morze Czarne. Przypuszczalnie kierują się one ku wybrzeżom Ukrainy. 

Zgodnie z "wojskowo-dyplomatycznymi" źródłami agencji Interfax na Morzu Czarnym znajduje się obecnie niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke "USS Ramage" i "USS Mount Whitney" - okręt dowodzenia klasy Blue Ridge, będący jednostką flagową amerykańskiej VI Floty. 

Niedawno miały one w porozumieniu z Turcją sforsować cieśniny Dardanele i Bosfor, kierując się prawdopodobnie ku czarnomorskim wybrzeżom Ukrainy. Jednostki mają na pokładzie około 600 żołnierzy US Marines i znaczne zapasy.

"Mount Whitney", jak zauważa Interfax,w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową przywiózł pomoc humanitarną do czarnomorskiego portu Poti w Gruzji.

Jednostki te mogą, zgodnie z wcześniejszą deklaracją Pentagonu, stanowić wsparcie dla zabezpieczenia zimowej olimpiady w Soczi. Nie ma jak dotąd mowy o tym, aby miały wejść na rosyjskie wody. 

Informacji o wpłynięciu amerykańskich okrętów na Morze Czarne zaprzeczyło oficjalnie rosyjskie ministerstwo obrony.

 

Komentarze (2)

 1. pl 68 !

  Mam nadzieje ze ich Rosjanie szybko zatopia !

  1. Wojtekus

   Pl68 co Ty mowisz? Poniewaz w Soczi bedzie pare tysiecy obywatweli USA, stany wysylaja sily aby ich chronic. Czy Ruskie ich zatopia? Oczywiscie ze nie. Taki pokojowy kraj Rad jak Rosja nie zatapia floty amerykanskiej. Inne floty to co innego!

 2. jang

  czyli dwa okręty działaczy sportowych..Takiego rozmnożenia działaczy olimpijskich nawet nasz Komitet nie wymyślił.Może dlatego,ze JESZCZE nie mamy lotniskowców..?