Reklama

Siły zbrojne

Amerykański P-8A Poseidon przechwycony przez rosyjskie myśliwce nad Morzem Czarnym [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o  przechwyceniu nad Morzem Czarnym samolotu morskiego P-8A Poseidon należącego do U.S. Navy. Maszyna brała udział w trwających na tym akwenie cyklicznie ćwiczeniach morskich NATO i Ukrainy pod kryptonimem Sea Breeze 2021. Na jej spotkanie wysłano z Krymu myśliwce Su-30SM należące do lotnictwa Floty Czarnomorskiej.

Zdarzenie miało miejsce 6 lipca 2021 roku, gdy „rosyjska kontrola powietrzna wykryła cel powietrzny zbliżający się do granicy państwowej”. W tym wypadku Rosjanie mają na myśli przestrzeń powietrzną wokół Krymu. W rejonie tym trwają obecnie ćwiczenia Sea Breeze z udziałem marynarki wojennej Ukrainy i państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych. Obiekt wykryty przez Rosjan okazał się samolotem morskimh Boeing P-8A Poseidon należącym do U.S. Navy.

Maszyny tego typu regularnie operują nad wodami Morza Czarnego, gdyż oprócz możliwości wykrywania okrętów podwodnych i nawodnych posiadają również zaawansowane systemy rozpoznawcze i obserwacyjne. Zwykle są to samoloty startujące z Grecji lub Włoch. Ponieważ Amerykanie w odróżnieniu od Rosjan nie wyłączają transponderów które powodują iż samolot jest widoczny dla cywilnych system kierowania ruchem powietrznym rosyjskie służby z pewnością zidentyfikowały amerykańskiego P-8A Poseidon na długo przed startem myśliwców.

Co równie ważne, startujące do przechwycenia dwumiejscowe maszyny SU-30SM miały w kabinie profesjonalny sprzęt pozwalający na nagranie całego zdarzenia w wysokiej jakości i szybką publikację nagrania. Pokazuje to iż całe zdarzenie to wyreżyserowana akcja propagandowa, szczególnie w sytuacji gdy sami Rosjanie informują o licznych lotach samolotów NATO nad wodami Morza Czarnego. W ostatnich dniach Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało i przekazało rosyjskim mediom liczne materiały audiowizualne związane z aktywnością lotnictwa i floty w rejonie Morza Czarnego i Śródziemnego.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (6)

 1. Polska technologiczne Imperium

  Bajkowe fortuny wygenerowały 1 i 2 wojna światowa. Na jakie kokosy liczy ZŁO dążąc do 3 w.ś. w której zginą mln Polaków a Polska zamieniona w pustynię nuklearną. I znów w interesie ZŁA, bo to nie Polacy zasiądą na Kremlu tylko Ż jak w Kijowie

  1. Davien

   Na to samo co zawsze liczyło Zło zwane Rosją wywołując wojny: na panowanie nad światem. Ale tym razem sladu po was nie zostanie jak znowu zaczniecie.

 2. Wiadomości z Onucowa

  Pewnie koledzy tych rosyjskich pilotów będą im zazdrościć. Mogłi pooglądać nowoczesny samolot..

 3. ***

  Ruscy bandyci daliby sobie spokój z tym przechwytywaniem. Gdyby Amerykanie chcieli to samoloty ruskich bandytów pływałyby....

  1. Hanys

   Gdyby Rosjanie chcieli, to by powybijali cały natowski złom z Morza Czarnego, a zwłaszcza złom amerykańskich bandytów :)

  2. olo

   10:10

  3. Wania

   Już była taka konfrontacja z wojskami NATO znad morza czarnego. Turcy spuścili grzecznie na ziemię rosyjski złom na co Rosja zareagowała głosami oburzenia z ust Putina. W końcu życie rosyjskich pilotów jest mniej warte od kontraktu na dostawy gazu do Turcji. Którego Turcja zresztą od Rosji nie kupuje.

 4. Dzaro

  I tu jest różnica między incydentami z samolotami rosyjskimi a opisaną sytuacją- Rosjanie wyłączają transpondery żeby zwiększyć zamieszanie i sprowokować do działania, NATO-wskie samoloty owe transpondery mają włączone, aby uniknąć zamieszania i nie stwarzać zagrożenia w ruchu lotniczym. Rosjanie, uczcie się zachowywać odpowiedzialnie.

  1. JPC

   systemy kremnij i parol nie sa kompatybilne z systemami ICAO - po prostu nie ma co właczac... Podstawowa różnica pomiędzy Rosją i kilkoma innymi panstwami a reszta swiata jest taka że za kontrolę ruchu powietrznego odpowiada tam wojsko a cywilna kontrola podlega nadzorowi wojska, w większosci krajów jest dokładnie odwrotnie. Tak że kolejny raz pojawiające sie narzekanie na nieznajomosc procedur to raczej pokazywanie nieznajomości specyfiki systemu stosowanego w danym kraju. Nasi sojusznicy jak wybierają się polatac tysiące mil od siebie, w rejonie gdzie istnieją inne procedury, powinni się z nimi zapoznać a nie narzekać że jest inaczej niż w Teksasie...

  2. Odpowiedzialność i Rosjanie? Przecież oni mają wszystkich ....

  3. Gnom

   Właśnie dlatego to robią. Mieli nadzieję na prowokację, a tu prosta klasyka i P-8 sobie nic nie posłuchał.

 5. wot siupryza

  Myśliwce podleciały do powolnego kloca i Rosjanie robią z tego medialne halo.

  1. Hanys

   Napisz jeszcze że pilot tego P8 był w okularach i nie można go prześladować jakimiś myśliwcami ha ha :)

  2. Davien

   Jakie przesladowanie jak P-8 olał pałetającego sie Su-30:))

  3. Gnom

   Podobnie jak było z medialnym show przy ruskich niedźwiedziach wokół Norwegii czy Wlk. Brytanii. Zachód tez zrobił z tego medialne halo, a ruscy byli znacznie dalej.

 6. Davien

  Czyli kolejny Su-30Sm się przeleciał a jego pilot poogladał sobie calkowicie go ignorujacego P-8:))

  1. Hanys

   No bo był w przestrzeni międzynarodowej, jakby wleciał nad przestrzeń powietrzną rosyjskiego Krymu to by dostał rakietę i po to tam był ten Su-30 :)

  2. Pamiętliwy

   Krym jest Ukraiński i tylko tymczasowo okupowany przez siły rosyjskie, bezprawnie i wbrew prawu międzynarodowemu.

  3. po polskiemu

   Jednak,mimo wszystko,jak już, to ukraiński.

Reklama