Siły zbrojne

Amerykański niszczyciel w tureckim porcie najbliżej Rosji od wybuchu wojny

Amerykański niszczyciel USS Nitze
Fot. U.S. Embassy Türkiye/Twitter

Amerykański niszczyciel USS Nitze był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik "Jerusalem Post", komentując wizytę tej jednostki w tureckim porcie Gölcük nad Morzem Marmara w dniu 3 lutego.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak podaje dziennik, wejście okrętu do portu Gölcük 3 lutego potwierdziła na Twitterze VI Flota Marynarki Wojennej USA. Kilka dni później USS Nitze dopłynął do greckiego Pireusu.

Ambasador USA w Ankarze Jeff Flake i dowódca USS Nitze Katie Jacobson spotkali się z przedstawicielami prasy i odpowiedzieli na ich pytania. W swoich wypowiedziach Flake wspomniał, że wizyta okrętu jest dobrym wskaźnikiem partnerstwa Turcji ze Stanami Zjednoczonymi. Katie Jacobson, dowódca USS Nitze, wyraziła zadowolenie z pobytu w Stambule. W swoich wypowiedziach Jacobson stwierdziła, że widzi w Turcji bardzo wartościowego sojusznika, który jest partnerem morskim NATO.

VI Flota USA określiła wizytę okrętu w porcie Golcuk jako zaplanowaną. "Jerusalem Post" podkreśla przy tym, że poprzedni amerykański okręt wojenny pojawił się w regionie Morza Czarnego w grudniu 2021 roku i był to USS Arleigh Burke. Bosfor pozostaje zamknięty dla okrętów wojennych od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

Wizyta w tureckim Gölcük jest trzecią wizytą USS Nitze w porcie na obszarze działań Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych od czasu opuszczenia macierzystej bazy w Norfolk w celu zaplanowanego rozmieszczenia. 

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (3)

  1. Avengers

    A na Baltyku to nie blizej? ALbo Moze Polnocne? A co do Izealskich gazet - to ukazal sie wywaid z pemierem Izaela (z poprzedniego rzadu) ktory mowil ze zalawtil dla Zelinskiego ze nie bedzie zabity - u Putina. To by wyjasnialo dlaczego Rosja nie zbombadwala rzadowych obiektow w Kijowie.

  2. easyrider

    Ciekawe czy pani ambasador otwarcie krytykuje turecką praworządność i różne popularne teraz domniemane fobie w Turcji? Pytanie retoryczne.

  3. Monkey

    Na Bosfor mogli sobie popatrzeć. Turcy są tu konsekwentni tak wobec stron konfliktu jak i sojuszników.