Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska flota i państwa NATO ćwiczą na Atlantyku

Autor. NATO Air Command/Twitter

6.Flota USA oraz Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) rozpoczęły 8 maja 2023 r. ćwiczenia Formidable Shield 2023 na Dalekiej Północy i Północnym Atlantyku – informuje w komunikacie NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od 8 do 26 maja trwają ćwiczenia Formidable Shield 23, które angażują trzynaście państw NATO i krajów partnerskich, ponad 20 okrętów i 35 samolotów, osiem jednostek naziemnych składających się z radarów, systemów NASAMS iHIMARS oraz 4000 osób. W ćwiczenia jest zaangażowana 6. Flota USA.

Państwa NATO rozmieściły także samoloty w bazie RAF Lossiemouth w Wielkiej Brytanii, aby dołączyć do samolotów RAF biorących udział w ćwiczeniach. Oprócz Typhoonów RAF i samolotów P8 Poseidon, z bazy lotniczej na północy Wielkiej Brytanii latają odrzutowce Rafale M francuskiej marynarki wojennej i Typhoony włoskich sił powietrznych wspierane przez cysternę KC 767A włoskich sił powietrznych.

Reklama

Jednym z pierwszych dużych treningów była powietrzna "walka" z udziałem francuskich myśliwców uderzeniowych Rafale i niszczyciela obrony powietrznej HMS Defender.

Ćwiczenia Formidable Shield odbywają się co dwa lata i mają na celu przetestowanie połączonych sił poprzez serię działań przeciwko szeregowi celów. Ćwiczenie zakładają złożony scenariusz zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD).

Reklama

Komentarze

    Reklama