Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy żołnierze zginęli w Afganistanie

Fot. ResoluteSupportMedia/Flickr, CC BY 2.0
Fot. ResoluteSupportMedia/Flickr, CC BY 2.0

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło w rezultacie prowadzonych w Afganistanie operacji wojskowych. Amerykanie zostali ciężko ranni podczas akcji w prowincji Kunduz.

Jak poinformowało NATO, dwóch żołnierzy zginęło, a dwóch innych zostało rannych podczas operacji prowadzonej w prowincji Kunduz, w Afganistanie. Amerykanie dostali się pod ostrzał podczas prowadzonej na miejscu misji treningowej i wsparcia. Dane żołnierzy zostaną przekazane w późniejszym terminie. 

O kolejnych ofiarach konfliktu informują również lokalne władze. Jak wiadomo, siły afgańskie i oddziały koalicji prowadziły w regionie wspólną operację przeciwko talibańskim rebeliantom - powiedział AFP Mahmud Danisz, rzecznik władz prowincji. Co najmniej 30 cywilów, w tym kobiety i dzieci, miało zginąć w nalocie przeprowadzonym przez koalicję pod wodzą NATO w prowincji Kunduz na północy Afganistanu - podały w czwartek miejscowe władze. Celem nalotu byli talibowie. 

Według doniesień, na które powołuje się Reuters, starcia toczyły się ok. 5 km od miasta Kunduz i był zacięte, wezwano więc jako wsparcie lotnictwo. To właśnie w wyniku jednego z nalotów zginęli cywile. Służby prasowe NATO-wskiej misji podały, że naloty przeprowadzono w celu wsparcia przyjacielskich wojsk, które znalazły się pod ogniem. "Przeprowadzone zostanie śledztwo w sprawie wszystkich ofiar cywilnych" - poinformowano. Według władz prowincji Kunduz, w operacji zginęło ok. 65 talibów, a wśród ofiar cywilnych są członkowie ich rodzin.

Operacje bojowe NATO w Afganistanie zakończyły się w 2014 roku, od tamtej pory Sojusz prowadzi tam misję szkoleniowo-doradczą, aczkolwiek działania wojsk rządowych są wspierane przez lotnictwo czy wojska specjalne niektórych państw. Wśród 12 tys. żołnierzy NATO-wskiej operacji, 10 tys. stanowią Amerykanie, ale ofiary śmiertelne w ich szeregach należą do rzadkości. Parę dni temu koordynujący pomoc dla Afganistanu amerykański rząd poinformował, że z walach z talibami i innymi ekstremistami zginęło od początku 2016 roku 5523 afgańskich żołnierzy. Co więcej, blisko 10 tysięcy wojskowych z Afganistanu zostało rannych. 

Pod kontrolą władz w Kabulu znajduje się jedynie 63 proc. terytorium Afganistanu. Według danych ONZ w tym roku konflikt w Afganistanie kosztował życie około 2,5 tysiąca cywilów. Rannych zostało blisko 6 tysięcy. Z powodu walk, napadów i zamachów 245 tysięcy Afgańczyków musiało opuścić swe rodzinne miejscowości.

PAP/MR

  

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. nie/rozbawiony

  W dniu 05.11.2016 roku w rejonie bazy lotniczej w Al-Jafr, 300 kilometrów na wschód od Ammanu stolicy Jordanii, zginęło 3 amerykańskich instruktorów wojskowych. Według jordańskiej gazety "Al-Ghad", pojazd przewożący Amerykanów nie zatrzymał się do kontroli przez służby ochraniające bazę. Jeden amerykański instruktor wojskowy zginął na miejscu, dwóch zmarło po przewiezieniu do szpitala. Ponadto ranny został również jordański oficer. Przedmiotowa informacja została potwierdzona przez Pentagon...

 2. Wital

  Nie ma stronniczości wobec rosjan, oni wymordowali kilka milionów cywili lekko licząc i specjalizują się w tym jak żaden inny naród na kuli ziemskiej. Nie zapominajmy o Katyniu gdzie ruscy zamordowali w okrutny sposób ponad 20 tys bezbronnych Polaków . Nie zapominajmy o sojuszu z Hitlerem i zdradzieckiej napaści na RP. Nie zapominajmy o komunizmie i wszystkich Polakach zesłanych na Sybir. Nie ma stronniczości wobec rosjan są tylko fakty historyczne i obecne.

  1. Ania

   Powołując się na prawie 900-stronicową książkę "Czerwonoarmiści w niewoli polskiej w latach 1919-1922" wydaną wspólnie przez archiwistów polskich i rosyjskich, podaje, że w obozach jenieckich znalazło się 157 tys. ludzi, a "z głodu, chorób, z powodu złego traktowania przez ochronę zmarło od 18 do 20 tys. z nich". STALIN to pamiętliwy człowiek być może masz rozwiazani3

 3. Niuniu

  Drogi adad - jeśli mieszkałbym w Syrii (jestem chrześcijaninem) na terenach opanowanych przez "opozycję" to pewnie wypatrywał bym rosjan z taką samą nadzieją jak 90% polaków pod koniec II wojny światowej. Wtedy i tym bardziej dziś są oni jedyną alternatywą na życie. Oczywiście ekstremiści religijni mogą mieć inne zdanie - pewnie dlatego chcą zbudować sobie "Kalifat"

 4. Niuniu

  Czyli amerykanie zbombardowali kawałek miasta lub jakś wioskę koło niego a następnie policzyli ofiary - zabitych mężczyzn i chopców powyżej 12 lat nazwali talibami a resztę (kobiety i chłopców poniżej 12 lat) nazwal cywilami ale dla zmiękczenia informacji dadali, że to rodziny terorystów. I wszyscy nadal są szczęśliwi (poza afgańczykami). A swoją drogą może ktoś poszuka w internecie ilu "terorystów" i ich rodzin udało się USA zabić podczas całej swojej interwencji w Afganistanie.

 5. Pies ogrodnika

  Wital Dzisiaj, 03 Listopada, 19:45 Prymitywnie szczuje pan na Rosjan. Ilu ludzi zabił ZSRR/Rosja od 1945r.? Bo USA zabiły w ponad 70 państwach ponad 4 miliony ludzi. Na ile państw napadła ZSRR/Rosja od 1945r.? Na 4 państwa? Czy Rosja napadła tak jak Polska na Syrię i na Irak? Wg powszechnej wiedzy w USA to USA odpowiadają za wojnę w Ukrainie i za Krym. Czy Rosja wynajmowała się tak jak wg raportu Senatu USA Polska na amerykańską izbę tortur? Czy Rosja zabiła kilka milionów Wietnamczyków, w tym zatorturowała ponad 24.000 Wietnamczyków z sojuszniczego Wietnamu Płd. na śmierć w Operacji Phoenix? Nie zapominajmy, że To USA pomogły swym zaopatrzeniem wojskowym Hitlerowi napaść na Polskę i okupować ją do końca 1941r., czyli do wypowiedzenia USA wojny przez Hitlera. Niezapominajmy, że to USA sprzedały nas Stalinowi i dlatego sabotowały Powstanie Warszawskie.

  1. Afgan

   Ilu Polaków zabiły wojska USA - ZERO !!! Ilu Polaków zamordowała Armia Czerwona - KILKA MILIONÓW !!! Chyba wyczerpałem temat, prawda?

 6. nie/rozbawiony

  "Co najmniej 30 cywilów, w tym kobiety i dzieci, miało zginąć w nalocie przeprowadzonym przez koalicję pod wodzą NATO w prowincji Kunduz na północy Afganistanu - podały w czwartek miejscowe władze". Tak tragicznie wyglądają niestety realia <misji> "Resolute Support" w Afganistanie, ale oczywiście do wiadomości mediów przedostają się tylko nieliczne wiadomości na ten temat... Natomiast z reguły bez weryfikacji źródeł informacji są medialnie mocno nagłaśniane działania kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Syrii. Wiele z oskarżeń o powodowanie ofiar cywilnych w wyniku bombardowań syryjskich miast, po zweryfikowaniu okazywało się jednak zupełnie bezpodstawnymi. Pomimo tego zachodnie mainstreamowe media, w tym niestety także polskojęzyczne coraz bardziej szerzą antyrosyjskie fobie i podsycają wojenne atmosferę. Na koniec, chcąc uprzedzić zarzuty o stronniczość, zachęcam serdecznie Szanownych Komentatorów do korzystania z wielu źródeł informacji i namawiam chociaż na próbę zdobycia się na obiektywizm. Wiele bieżących danych na temat konfliktów zbrojnych na świecie można uzyskać np. na polskiej stronie internetowej AdNovum.

  1. adad

   Jeśli uważasz, że podczas działań wojennych nie giną cywile to chyba masz coś z głową. Odpowiedz na proste pytanie. Czy chciałbyś znaleźć się w miejscu gdzie Rosjanie prowadzą takie działania w Syrii?

 7. nac

  Dzięki - niestety RUSOFOBIA to jakaś grożna choroba , jakby pomór świń ? Z tym nie zawalczysz to trzeba selektywnie omijać - trzeba być jak podeszwa z buciora wojskowego ! Im więcej w dasz się w dyskusję tym bardziej cię gnębią ? Z ukrainy trolle piszą bo tak im karze wuj sam z za oceanu , a że są posłuszni to tak jest ? Opinia europejska oraz polska jest manipulowana - i tego nie unikniemy , usa sami bałagan w tej części świata narobiły , przy udziale tej organizacji składającej się z 28 państw i jeszcze mają pretensje do narodu który się broni ? Ale dla nich to jest zbyt skomplikowane ? Na zachodzie nie ma takich portali - które szkalują rosje oni mają problem z islamem ! Dla tego dla nich nic nie wiadomo o Rosji i Putinie ? Przejrze - zobaczymy , każda wiadomość i wyselekcjonowana jest dobra - na YT jest pełno typu kolonko i reszta . Tam dopiero ciekawe analizy , komentarze , diagnozy ! Powodzenia .

Reklama