Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy doradcy wojskowi lecą do Europy

Fot. US Army
Fot. US Army

Amerykański Departament Armii Stanów Zjednoczonych poinformował, że do Europy w ramach rotacyjnej obecności wojsk USA zostanie wysłana 4th Security Force Assistance Brigade. Ta brygada zajmuje się doradzaniem innym jednostkom wojskowym i będzie to jej pierwsze rozlokowanie na Starym Kontynencie.

Elementy 4. Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa (SFAB) zostaną wysłane do Europy w ciągu najbliższych miesięcy. Celem SFAB jest zapewnienie wsparcia bądź doradztwa wojskowego siłom sojuszniczym, na szczeblu batalionu lub brygady.

4. SFAB swoją stałą siedzibę ma na terenie garnizonu Fort Carson. Brygadę aktywowano pod koniec kwietnia 2020 roku z myślą pełnienia misji doradczych w Afganistanie i ogółem rzecz ujmując - na Bliskim Wschodzie. Po tym jak jednostka składająca się z około 800 instruktorów wróciła z Afganistanu, podjęto decyzję o skierowaniu jej do europejskich państw takich jak Łotwa, Polska, Macedonia Północna, Rumunia czy Gruzja.

4. SFAB ma wiele wyspecjalizowanych i doświadczonych, ukierunkowanych doradców oraz instruktorów, którzy dążą do zwiększenia interoperacyjności w ramach wspierania współpracy w zakresie bezpieczeństwa. [...] Nasz zespół doradców jest w pełni przygotowany do zbliżającej się rotacji w Europie, która ma nastąpić jesienią tego roku. Jesteśmy gotowi szkolić się z naszymi sojusznikami i partnerami.

dowódca 4 Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa

Przyszła półroczna obecność 4. SFAB będzie pierwszym pobytem tego typu jednostki na kontynencie europejskim, gdyż nie tak dawno doradcze brygady pełniły swoje funkcje szkoleniowe głównie na Bliskim Wschodzie lub w Afryce. Decyzja o rozlokowaniu amerykańskich doradców na teatrze europejskim wynika z zakończonej przed paroma miesiącami misji Resolute Support, która polegała na szkoleniu afgańskiego wojska przez instruktorów pochodzących z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Obecnie, by zachować ciągłość funkcjonowania wszystkich sześciu SFAB (w tym jednej brygady podległej Gwardii Narodowej) możliwe jest przerzucenie elementów poszczególnych brygad do Europy (co mogłoby to wiązać się z rosyjskim zagrożeniem w regionie Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej) bądź do dalekowschodniej Azji (wobec Chińskiej agresywnej polityki np. wobec Tajwanu), tak jak zrobiło to 5. SFAB, czy nawet do Afryki (w Somalii oraz Dżibuti są elementy 2. brygady).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. dr666

  Gdzie była 4th Security Force Assistance Brigade jak się mieli wycofywać z Afganistanu? Na urlopie?

 2. T-info

  Bratnia pomoc się przyda. Zluzują naszych przy płocie na wschodzie wszak doświadczenia z granicy z Meksykiem już na pewno mają

  1. Pucin :0

   I jeszcze jakby w darze dla sojusznika przywieźli 10 tys szt granatników M72 EC Mk 1, to bym ich pochwalił!!!! :0

  2. T-info

   Ja bym na to nie liczył a po drugie odradzam bo przyjdzie czas i upomną się o zapłatę

Reklama