Siły zbrojne

Amerykanie zbroją się na cyberwojnę: 23 mld dolarów na m.in. bezpieczną sieć 4G

US Cyber Command. –fot. Department of Defense
US Cyber Command. –fot. Department of Defense

W ramach nowych programów strategicznych USA rozwija swoje cybernetyczne możliwości walki, tworzy własną sieć telekomunikacyjną 4G i inwestuje w U.S. Cyber Command – zintegrowaną formację walki w cyberprzestrzeni.U.S. Cyber Command powstało w 2006 roku, jako struktura podległa Dowództwu Strategicznemu USA, lecz obecnie przeżywa okres gwałtownego rozwoju. Jego celem jest zarówno ochrona USA w cyberprzestrzeni, jak i zapewnienie siłom lądowym, lotnictwu i marynarce wsparcia na tej nowej płaszczyźnie prowadzenia działań.

Więcej: USA może odpowiedzieć hakerom ogniem

Jak twierdzi przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, gen. Martin E. Dempsey - „Wojska, które utrzymają najbardziej sprawny i elastyczny system informatyczny, będzie najbardziej skuteczny w przyszłej wojnie. To jest rodzaj siły zbrojnych, które budujemy na przyszłość.”

Budowa nie obejdzie się bez inwestycji. Na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa kraju zostaną przeznaczone 23 miliardy dolarów. W myśl zapowiedzi ma to zapewnić siłom zbrojnym USA wyposażenie i personel równie skuteczne, jak te stosowane na morskich, lądowych i powietrznych polach walki.

W ciągu najbliższych 4 lat siły US Cyber Command zostaną wzmocnione o 4 tysiące nowych operatorów. Wszystko rodzaje sił zbrojnych mają przekazać pod jego rozkazy zespoły wyszkolonych „cyberwojowników”, którzy działać będą na trzech podstawowych płaszczyznach: obrony kraju przed cybernetycznymi atakami, wsparcia działających formacji bojowych oraz ochrony infrastruktury informacyjnej Departamentu Obrony.

Więcej: Chińscy hakerzy wykradli Stanom Zjednoczonym ponad 20 projektów samolotów, śmigłowców i systemów obrony przeciwrakietowej

Częścią tego ambitnego programu jest budowa ściśle zabezpieczonej, bezprzewodowej sieci teleinformatycznej w technologii 4G, która już w 2014 roku ma skutecznie obsługiwać zarówno iPady i iPhony, jak również urządzenia stosujące system Android. –„ Dzięki takim narzędziom, „Pokolenie Smartfonów” wstępujące do naszych sił zbrojnych, pomoże uczynić nas pionierami nowej ery mobilnego dowodzenia i komunikacji.” – Deklaruje górnolotnie szef Kolegium Połączonych Sztabów gen. Dempsey. Już niedługo przekonamy się, na ile US Cyber Command wprowadzi te zapewnienia w życie.

(JS)

Komentarze