Siły zbrojne

Amerykanie zamykają radiowy system śledzenia satelitów

  • Fot. Paaavao (CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

Według „SpaceNews” dowódca amerykańskich sił kosmicznych gen. William Shelton nakazał zamkniecie jeszcze przed 1 października br. systemu śledzenia satelitów i obiektów znajdujących się na orbitach nad ziemią.


Shelton zadecydował, że najważniejsze elementy systemu obserwacji kosmicznej sił powietrznych AFSSS (Air Force Space Surveillance System) „Space Fence” (kosmiczne ogrodzenie) będą zamknięte, a zajmowane przez nie obszary będą opuszczone. Rozkaz wysłano do korporacji Five Rivers Services w Colorado Springs (w stanie Kolorado), która jest operatorem obecnego system śledzenia Space Fance.

Czytaj także: Amerykańskie wojsko korzysta z chińskiej satelity. Tylko ona spełnia wyśrubowane wymagania US Army

Uruchomiony w 1960 r. system śledzenia satelitów jest oparty o urządzenia pracujące w paśmie VHF i składa się z trzech nadawczych pól antenowych rozmieszczonych w południowych stanach USA oraz trzech stacji odbiorczych. Przykazywał on ok. 40% informacji dla sieci sensorów obserwacji kosmicznej sił powietrznych (Air Force-run Space Surveillance Network).

System ten każdego miesiąca dostarczał 5 milionów informacji o pozycjach różnego typu obiektów na orbitach. Miał on możliwość śledzenia satelitów znajdujących się w odległości 24 000 km.

(MD)

Komentarze