Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie wycofają z Europy śmigłowce Apache

Fot. Cpl. Ju-ho Ma via army.mil.
Fot. Cpl. Ju-ho Ma via army.mil.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zamierzają wycofać z Niemiec 24 śmigłowce szturmowe AH-64 Apache, w ramach prowadzonej restrukturyzacji – podaje Defense News.

Jak donosi Defense News, w związku z działaniami restrukturyzacyjnymi, mającymi na celu dostosowanie do funkcjonowania w warunkach ograniczonego finansowania Amerykanie planują przeniesienie z Niemiec na Alaskę 24 śmigłowców bojowych Apache. Wiropłaty miałyby utworzyć jednostkę, współdziałającą z bezzałogowymi środkami latającymi.

Ujawnione plany US Army są częścią restrukturyzacji lotnictwa wojsk lądowych, związanej z prowadzonymi cięciami budżetowymi. Przypomnijmy, iż w jej ramach wszystkie Apache mają zostać przekazane z Gwardii Narodowej do jednostek czynnych. Ponadto, przewiduje się wycofanie wiropłatów OH-58 Kiowa. Ich funkcję mają przejąć bezzałogowce, w tym typu RQ-7Bv2 Shadow. Decyzja o zakończeniu służby śmigłowców rozpoznawczych budzi duże kontrowersje wśród znacznej części komentatorów, a głównym czynnikiem który wpłynął na jej podjęcie były ograniczenia finansowe.

Obecnie US Army w Europie dysponuje jedną brygadą lotnictwa wojsk lądowych – 12 Brygadą Lotnictwa Bojowego, której wydzielone elementy brały udział w ćwiczeniach m.in. w Polsce w związku z kryzysem na Ukrainie. Jak podaje Defense News nie ujawniono dokładnie, która jednostka (prawdopodobnie podlegająca brygadzie) ma być rozformowana. 

W świetle kryzysu na Ukrainie Amerykanie zdecydowali o wstrzymaniu części planowanych redukcji jednostek bojowych (np. rozformowania eskadry myśliwców F-15C stacjonujących w Wielkiej Brytanii). Prowadzone są również rotacje z USA, zarówno dotyczące jednostek lądowych, jak i powietrznych. W świetle omawianych doniesień przypuszczalnie jednak jednak siły Stanów Zjednoczonych planują mimo wszystko wycofanie z Europy jednostki wyposażonej w śmigłowce Apache, co przyczyni się do kolejnego osłabienia obecności US Army na kontynencie.

Reklama

Komentarze (17)

 1. WARS

  ...co za bezmozgi tutaj...a niby w czym by nam pomoglo kilka heli USA w Niemczech ? MY MAMY byc w stanie SAMI wytrzymac przez kilka tygodni napor potencjalnego agresora a w tym czasie USA spokojnie znow tu beda(w Polsce nie Niemczech czy Holandii) !

 2. panzerfaust39

  Jeżeli europejskie kraje otumanione przez ekopacyfsocliberałów nie potrafią same się bronić tym gorzej dla nich Albo Europa wyleczy się z lewackiej umysłowej impotencji albo będzie wiernopoddańczo padać na twarz przed rosyjskimi oficerami i to pewnie nawet bez jednego wystrzału ze strony Rosjan

 3. FT

  Alaska ważniejsza niż Europa :) Bush junior wycofał więcej amerykańskich żołnierzy z Europy niż Obama...

  1. kzet69

   No bo jakby nie patrzeć Alaska jest terytorium... USA, a akurat wzmacnianie tam sił w świetle arktycznego prężenia muskułów przez Rosję i Chiny jakoś mnie nie dziwi.

 4. jccg

  Na amerykanach jeszcze sie nie przejechalismy a na "Europie" tak wiec nie marudzic. Jak nas zawioda jak angole i zabojady bede pierwszy darł ryja.

  1. Oj

   To już dawno powinieneś zacząć bo jest wiele wiele im do zarzucenia. Tylko nie każ mi wypisywać wszystkiego.....

 5. gromek

  a czy usa to jakis europejski aniol stroz? oni maja swoje problemy, lepiej niech europa sie skupi na rozwoju wlasnych srodkow ofensywnych/obrony niz polegac zawsze na usa. takie plakanie z naszej strony staje sie juz zalosne, moze jeszcze skoczcie sobie na pielgrzymke do czestochowy zeby sie pomodlic o pomoc z usa

  1. Wojmił

   dobry komentarz... przyszedł czas na to, co już dawno USA mówiło: niech się Europa weźmie w garść...

 6. Steve

  To już jest dno. Ktoś stracił zdolność przewidywania. Za Obamy USA staczają się po równi pochyłej jeżeli chodzi o zdolności bojowe w Europie. Bez Abramsów, Apaczy i A-10 obecność amerykańska w Europie jest fikcją. Są nią również możliwości szybkiej reakcji na wypadek wojny z Rosją. Sami powinniśmy kupić sobie około 50 Apaczy i, jak widać, liczyć na siebie

  1. Wojmił

   Jeśli nie pamiętasz to Bush wycofał z Europy więcej wojsk niż Obama...

 7. Steve

  I po zawodach. Amerykanów w Europie już de facto nie ma. Te wszystkie ćwiczenia w obliczu wycofania wojsk są śmiechu warte. Trzeba się samemu ostro zbroić, Ile sprzętu można było kupić zamiast durnych stadionów.

 8. no i fajnie

  no to juz wiem skąd weźmiemy śmigłowce kruk

 9. Steve

  To już jest dno. Ktoś stracił zdolność przewidywania. Za Obamy USA staczają się po równi pochyłej jeżeli chodzi o zdolności bojowe w Europie. Bez Abramsów, Apaczy i A-10 obecność amerykańska w Europie jest fikcją. Są nią również możliwości szybkiej reakcji na wypadek wojny z Rosją. Sami powinniśmy kupić sobie około 50 Apaczy i, jak widać, liczyć na siebie.

 10. Grześiek

  Ahahahahahahahahahahhaha macie USA które będzie was bronić .

 11. Osprey

  Od razu czuje się bezpieczniej....

 12. Wojmił

  z Niemiec na Alaskę! No i gdzie są teraz Ci, którzy w polemice ze mną pisali tutaj o zdecydowanej odsieczy ze strony USA w razie zagrożenia dla Polski? No gdzie jesteście? Wcześniej wskazywałem wam, że zostało tu tylko ok 50 abramsów, komandosi stacjonują już tylko nad morzem śródziemnym, patriotów zostało może ze 2 baterie, apache odlatują a VII Korporus Armijnego dawno nie ma... podobno F-35 mają w liczbie 24 stacjonować na wyspach.. Czy teraz wreszcie zrozumiecie, że amerykanie chcą już aby Europa sama się o siebie zatroszczyła pod względem bezpieczeństwa? Idą wielkie zmiany na geopolitycznej mapie świata... Przewidziane przez Huntingtona, Brzezińskiego, Kissingera i wielu innych mniej znanych.. Obudźcie się.. Po wschodniej stronie Atlantyku powinny wreszcie powstać Stany Zjednoczone Europy - tego chce nawet USA... Zmiany te są nawet szybsze niż sam przewidziałem - jeszcze wczoraj byłem pewny, że BH wygra przetarg a dziś niespodzianka... wprawdzie amerykanie biorą przetarg o wiele bardziej wartościowy (Patriot), ale Europa też musi coś poważnego a nie tylko ochłapy dostać...

 13. Oj

  Czyżby rzeczywiście niewiele czasu pozostało do "W" bo jankesi się szybko ewakuują....

 14. rcicho

  Fajnego mamy sojusznika :)

 15. Luk

  W Kosovie w Camp Bondstel też mają Apache

 16. jacuś

  moglibyśmy je przejąć, Apache to aktualnie najlepsza konstrukcja tego typu na świecie !

 17. belko

  To tylko potwierdza jak kosztowne w utrzymaniu są Apache, skoro w pierwszej kolejności to właśnie one są wycofywane z Europy.

Reklama