Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie wprowadzają do linii atomowy okręt podwodny

W obecności Pierwszej Damy Michelle Obama w Stanach w bazie morskiej New London w Stanach Zjednoczonych odbyło się uroczyste wprowadzenie do linii nowego, uderzeniowego okrętu podwodnego typu Virginia Block III USS „Illinois” (SSN 786).

USS „Illinois” to trzeci z ośmiu zamówionych okrętów podwodnych Virginia Block III budowanych w tzw. partii drugiej (Batch 2). W partii pierwszej (Batch 1) wprowadzono dziesięć tego typu jednostek.

fot. US Navy

Główną nowością w drugiej serii Batch 2 w porównaniu do Batch 1 było zastąpienie dwunastu oddzielnych pionowych wyrzutni rakiet manewrujących TLAM (Tomahawk Land Attack Missiles) dwoma sześcioprowadnicowymi modułami VPM (Virginia Payload Module).

USS „Illinois” to okręt wielozadaniowy o długości 114,9 m, szerokości 10,37 m i wyporności podwodnej około 7800 ton. Amerykanie podkreślają, że dzięki reaktorowi atomowemu okręt ten może być wykorzystywany bez „dotankowania” przez ponad 30 lat.

Ważna jest również szybkość z jaką amerykańscy stoczniowcy z General Dynamics Electric Boat oddali ten okręt. Faktyczna budowa trwała bowiem nieco ponad dwa lata (symboliczna uroczystość położenie stępki odbyła się 2 czerwca 2014 r.).

Dla porównania pierwszy rosyjski, seryjny okręt podwodny „nowej generacji: projektu 885 typu Siewierodwińsk „Kazań” zaczął być budowany 24 lipca 2009 r. i teoretycznie ma być oddany w 2018 r.

Reklama

Komentarze (12)

 1. 45

  Ruscy budują długo bo to ich rezerwa finansowa. Im chodzi o utrzymanie zdolności produkcyjnych i nic więcej. Co innego Chiny,kraj ten dogania USA w potencjale militarnym na morzu. Rosja nigdy nie była mocarstwem morskim. Chiny chcą i to bardzo. Ciekawe ile tam trwa budowa takiego okrętu.

  1. buzzer

   Potega morska nigdy nie byli i juz nie beda. Licza sie USA i CHRL (w niedalekiej przyszlosci) nie liczy sie i to trwale UK. Pelna zgoda. Co do zdolnosci produkcyjnych rowniez. Takiego krachu jak ruskie nie zaliczyl zaden demolud. Z demoralizacji, bandyterki, bylejakosci, przegranej Pierwszej Czeczenskiej, bankructwa emigracji zarobkowej i masy niezliczonych patologii sowieckich i posowieckich jakos sie ogarneli. Utrzymali w ryzach sily strategiczne (gwarant istnienia panstwa), z mozolem odzyskali kontrole nad sprawami wewnetrznymi i zlozami ropy/gazu. Mimo odplywu wielu tysiecy specjalistow do Izraela, Chin i USA utrzymali najwazniejsze zaklady przy zyciu. Uczelnie rowniez. Dopiero teraz niedawno sie pozbierali finansowo i organizacyjnie, ba nawet mentalnie. Mysle, ze zawsze mielismy taki przesmiewczy stosunek do Ruskich, jednak trzeba tez zauwazyc ogrom pracy jaki wlozyli w tego trupa jakim byli po 1991.

 2. mat Bianco

  Ostatni akapit w/w informacji pewnie powinien/jest być dedykowany głosicielom cudowności i potęgi morskiej Rosji, a szczególnie jednemu tu specowi-głosicielowi że Rosja wyprzedza USA w podwodnej technice atomowej. Chyba w długości okrętów:)))...

  1. Davien

   Prototyp typu 885 budowali 17 lat więc i tak spore przyspieszenie.:)

  2. bosman Nero

   Rozumiem troskę o stan Marynarki Wojennej Rosji, ale większe obawy mata Bianco powinna budzić kondycja Marina Militare... ;-) Odnosząc się do informacji na temat zmodernizowanego wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego "Kazań" projektu 885M Jasień-M, to będzie pierwszą rosyjską jednostką zbudowaną w całości z nowych technologicznie komponentów. Główny kontraktor zlecenia - Obiediniennaja Sudostroitielnaja Korporacja musiała podpisać wiele umów z krajowymi poddostawcami i przeprowadzić negocjacje z rosyjskim resortem obrony. Z uwagi na powyższe faktycznie wynikło opóźnienie w budowie pierwszego seryjnego okrętu podwodnego tego typu. Kolejne jednostki, po przezwyciężeniu początkowych trudności, będą z pewnością wodowane w coraz krótszych terminach. Salute e prosperità!

 3. lua

  Butelka rozbiła się dopiero za trzecim razem. To pech. US Navy powinni zamówić u indiańskiego czarownika magiczne zabiegi by nie kusić losu.

 4. przypominacz

  Ale cenzura: "taktownie" nie wspomniano, że Obamowa przy wodowaniu rozbiła butelkę dopiero za trzecim razem... No i oczywiście Virginia jest "wersją dla ubogich" koszmarnie drogiego i wiecznie psującego się Seawolfa.

  1. AWU

   Zauważam pewną prawidłowość, każda broń której Rosjanie nie są w stanie zaprojektować jest "koszmarnie droga i wiecznie psująca się". W 2015 3 okręty klasy Seawolf wg dostępnych danych USN wykonały średnio 3.7 patroli przebywając w morzu średnio 170 dni każdy, czyli niemal to samo co pozostałe OP. Dla porównania w 2013 roku średnia wynosiła 2.7 patroli dla całej floty podwodnej.

  2. Wawiak

   Seawolf to klasyczny OP (w sensie przeznaczenia), a to jest boomer....

  3. Davien

   Jak zwykle zero prawdy ale to u was normalne jak się argumenty kończą.:)) Może najpierw w Rosji zróbcie cos podobnej jakości bo nawet starego 688 nie możecie dogonić:))

 5. Tomek

  Najbardziej zabawne jest to, że co niektórzy forumowicze tak się podniecają hipotetyczną (a może i prawdziwą) przewagą USA nad Rosją jakby to dotyczyło ich własnego narodu...a historia nam pokazała jak możemy liczyć na naszych sojuszników:-(

  1. M

   Zauważ, że nikt nie podnieca się przewagą USA nad Francją, Niemcami czy Wielką Brytania. Ale dlaczego zabraniać ludziom ponabijać się z mocarstwowej propagandy, na dodatek całkiem dobrze opłacanej?

 6. Paweł uk

  A my kiedy wodujemy nasz atomowy okręt podwodny??? Aha sorki zapomniałem dziś halowin a nie pryma aprylis:)

  1. Wawiak

   Nie, nasz jest już zwodowany, ale jest nie tylko stealth, ale bezzałogowy i niewidzialny :-)

 7. Naiwny

  Budowa łódki zaczsła się w marcu 2011 r tak więc trwła trochę dłuzej niż podaje autor. Mimo to można się zachwycać szybkością budowy ale też warto przypomnieć, że budowa tej łódki kosztowała ok. 2,7 mld dolarów. Dziwne jest też przeznaczenie tego okrętu. Pani Obama nadając imię okrętowi powiedzała, że okęt może wykonywać każde zadanie od akcji ratunkowej po badania naukowe. Nic natomiast nie wspomniała o zadaniach wojskowych. Ciekawe.

  1. AWU

   stępkę położono 02 VI 2014. Najdłużej budowanym OP US Navy był USS Jimmy Carter (klasa Seawolf) 6 lat 2 mies lecz powodem było jego przystosowywanie do zadań specjalnych (koszt $887mln) które okręt ten wykonuje. Koszta budowy to $5.1mld za dwa OP przewidziane w zamówieniu, dla porównania koszt OP klasy Ohio to $2mld, 20 lat temu. Zawsze zastanawia mnie dlaczego w krajach które nie mają tak zaawansowanej technologicznie broni wyraża się tyle troski o pieniądze amerykańskiego podatnika?? Na marginesie najdroższym SSBN świata pozostaje nadal francuski Triomphant.

 8. WESOŁE USA

  No właśnie, Amerykanie nie robiąc tyle szumu co ruscy, zbudowali okręt atomowy w dwa lata, a ruskim zajmie to prawie 10 lat ! ( jak dobrze pójdzie ) jeszcze ile szumu i propagandy do tego. Do wszystkich fanów ruskiej techniki takich jak "yaro" niech wreszcie dotrze, że u Rosjan zanim coś wejdzie do służby, to musi minąć duuuzo czasu, więc drogi yaro, twój ruski pocisk hipersoniczny pewnie jeszcze nie tak szybko.....ups:) zeczywiscie USA szybciej wprowadzi lasery....;) Wracając do okrętów, to szybkość produkcji ukazuje, że Amerykanie w ciągu 10 lat zupełnie spokojnie mogą wprowadzić 5 okrętów podwodnych, a ruscy w tym czasie ledwo zrobią jeden....ups, no ale taki "yaro" i tak powie że ten jeden, zniszczy amerykańskich 5 ;)..bo ma torpedy super kawitacyjne, co tam, hipersoniczne ! ;)) które szybko zniszczą okręty USA.

  1. naprawdę rozbawiony

   ..."Amerykanie... zbudowali okręt atomowy w dwa lata"... Nowy amerykański okręt podwodny kosztował aż 2,7 miliarda USD i był budowany 5 lat (sic!). Amerykańska First Lady podczas chrztu okrętu rozbiła butelkę szampana dopiero za trzecim razem. Nie wróży to nic dobrego nie tylko USS „Illinois”, ale również dla całej US Navy...

 9. Ad_summam

  Gonią chińczyków w tempie produkcji... Bo to na tego przeciwnika są szykowane okręty... Tak wiem wciąż mają przewagę w liczbie okrętów podwodnych.

 10. orka

  Pobijemy Rosjan czasem trwania programu Orka, lekko licząc od startu gadania o nim do oddania do służby minie z 15-20 lat.

 11. ignac

  Następne złomowisko wprowadzają - a co ta rdza taka nie równo zamalowana ?

 12. M

  Czy typ 885 to również "frankensztainy" jak typ 955 Borei, które powstają z kadłubów i części niedokończonych/ złomowanych Akuł?

Reklama