Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie umieścili na orbicie kolejne dwa satelity szpiegowskie

Start rakiety Delta IV – fot. United Launch Alliance
Start rakiety Delta IV – fot. United Launch Alliance

Konsorcjum United Launch Alliance (ULA) po raz 85-ty przeprowadziło z sukcesem start statku kosmicznego Delta IV, który wyniósł na orbitę trzy satelity należące do amerykańskich sił powietrznych.

Start przeprowadzono z przylądka Canaveral na Florydzie 28 lipca br. w ramach misji AFSPC-4. Dla konsorcjum ULA, które utworzono w grudniu 2006 r. jest to już 85 – ty, zakończony sukcesem start statku kosmicznego i ósmy przeprowadzony w tym roku.

Podczas ostatniego lotu wyniesione zostały na orbitę m.in. dwa satelity rozpoznawcze programu GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program) dla amerykańskich sił powietrznych oraz satelita eksperymentalny ANGELS (Automated Navigation and Guidance Experiment for Local Space) należący do instytutu badawczego sił powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory).

Wykorzystany statek kosmiczny był w konfiguracji Delta IV Medium-plus (4.2). Całość była napędzana silnikiem głównym Aerojet Rocketdyne RS-68 wspomaganym przez dwa mniejsze silniki stabilizujące ATK GEM-60. Stopień drugi był napędzany silnikiem Aerojet Rocketdyne RL10B-2 i to on posiadał kompozytową kapsułę ładunkową o średnicy 4 m.

Reklama

Komentarze (1)

  1. podbipieta

    za komuny> Nocne niebo>Spojrz satelita...amerykanski,szpiegowski.Drugi leci>Nasz radziecki,badawczy.

Reklama