Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie testują nowy lotniczy system łączności

Northrop Grumman zakończył próby w locie powietrznego systemu łączności Smart Node Pod – fot. Northrop Grumman
Northrop Grumman zakończył próby w locie powietrznego systemu łączności Smart Node Pod – fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman zakończył serię demonstracyjnych testów w locie montowanego na statkach powietrznych systemu zabezpieczenia łączności naziemnej Smart Node Pod.

Wykonany dla potrzeb amerykańskich sił powietrznych system Smart Node Pod to działający w czasie rzeczywistym, montowany na statkach powietrznych system łączności pozwalający na wymianę wiadomości, danych i obrazów video pomiędzy wieloma naziemnymi użytkownikami wojskowymi i cywilnymi, rozszerzając zasięg systemu łączności daleko poza horyzont radiowy.

Northrop Grumman przeprowadził pięć lotów testowych by potwierdzić możliwości systemu w Virginia Beach, w Wirginii. W czasie tych lotów zasobnik Smart Node Pod zademonstrował zdolność do transmisji obrazu video, zdjęć, głosu, informacji cyfrowych, pomiędzy żołnierzami znajdującymi się zarówno w powietrzu jak i na ziemi, przy pracy na różnych częstotliwościach i z wykorzystaniem różnych systemów transmisji danych. Według producenta wykazano pełną interoperacyjność urządzeń zasobnika z systemami utajnionymi oraz jawnymi.

Northrop Grumman ma dostarczyć system Smart Node Pod dla Sił Powietrznych jeszcze latem tego roku. Proponowane są dwie wersje systemu: opartego o jeden i o kilka zasobników. Rozwiązanie bazuje na technikach opracowanych przez koncern Northrop Grumman dla latającego na dużych wysokościach Powietrznego Węzła Łączności Pola Walki BACN (Battlefield Airborne Communications Node), opracowanego w 2005 i dostarczonego do USAF w 2008 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama