Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie testują arktyczny system łączności

Lodołamacz USCG „Healy” bierze udział w sprawdzeniu arktycznego systemu łączności MUOS – fot. US Navy
Lodołamacz USCG „Healy” bierze udział w sprawdzeniu arktycznego systemu łączności MUOS – fot. US Navy

Amerykanie zaczynają powoli reagować na coraz bardziej agresywną politykę Rosji wobec Arktyki. Miedzy innymi dlatego przygotowują specjalny system łączności, przeznaczony dla sił działających poza północnym kołem podbiegunowym.

Koncern Lockheed Martin Nowy wykorzystując lodołamacz amerykańskiej straży granicznej USCG „Healey” prowadzi testy arktycznego systemu łączności MUOS (Mobile User Objective System), rozwijanego dla amerykańskich sił morskich. Jego głównym elementem jest konstelacja pięciu satelitów komunikacyjnych, której zbudowanie kosztowało jak na razie 7,3 miliarda dolarów. Dla potrzeb tej konstelacji mają pracować stacje naziemne zlokalizowane na Hawajach, we Włoszech, w zachodniej Australii oraz w Chesapeake (stan Virginia).

Lockheed Marin sprawdził system już wcześniej w 2013 r. wykorzystując wyczarterowany samolot C-130 Hercules. Udało się wtedy utrzymywać łączność do 89,5° szerokości geograficznej północnej (biegun północny ma szerokość 90°). Testy MUOS wykazały, że zabezpiecza on łączność całodobową w morskim przejściu północnym (strefa pomiędzy północnym wybrzeżem Kanady i arktycznym polem lodowym). Ale im dalej na północ tym ten czas dostępnej łączności zmniejsza się nawet do 8 godzin

Efekty były na jednak na tyle obiecujące, że badaniami wreszcie zainteresował się rząd amerykański. Obecnie testy są sponsorowane przez Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD (North American Aerospace Defense Command) oraz przez dowództwo północne NORTHCOM (U.S. Northern Command). Niewątpliwy wpływ na tą decyzję miały coraz bardziej widoczne ostatnio działania Rosji, która stara się przygotować do zajęcia jak największej części Arktyki.

Reklama

Komentarze (3)

 1. zdegusto

  nie wozy tylko łodzie kablowe....

 2. ojoj

  Satelity ? Tylko co będzie jak ruscy zneutralizują te satelity tj. jak będzie wyglądała łącznośc i działanie sił amerykańskich i całego NATO ?

 3. Józio

  Najważniejsze, że my mamy już nowe wozy kablowe, przenośne toalety, itp.

  1. Riddler

   No, czyli też szykujemy się na podbój Arktyki. Amerykanie wydają miliardy dolarów na taki system, a my wkopiemy po prostu kabel na biegun i postawimy toi-toi'a. Wyjdą grosze, a będziemy tam pierwsi z działającym systemem łączności i nie tylko.

Reklama