Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie sprzedadzą Kuwejtowi piętnaście patrolowców

54' Patrol Catamaran. Fot. www.kvichak.com
54' Patrol Catamaran. Fot. www.kvichak.com

Amerykański Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż do Kuwejtu piętnastu szybkich kutrów patrolowych za około 100 milionów dolarów.

Z informacji przekazanej przez amerykańską agencję ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) wynika, że rząd Kuwejtu zgłosił chęć kupna w Stanach Zjednoczonych piętnastu szybkich jednostek patrolowych. Każda z nich ma być uzbrojona w dwa ciężkie karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm.

Kuwejt zamówił w sumie 36 takich karabinów, ale sześć z nich być zapasem do szybkiej wymiany na patrolowcach. Nowe jednostki pływające mają być wykorzystywane w strefie przybrzeżnej do patrolowania, prowadzenia inspekcji i ochrony własnych instalacji przemysłowych oraz okrętów i statków.

Zadanie ma być zrealizowane przez stocznię Vigor (wcześniej Kvichak) w Kent w stanie Waszyngton. Firma ta ma w swojej ofercie całą gamę przybrzeżnych kutrów patrolowych - w tym katamaranu o długości 16,5 m (54' Patrol Catamaran). Jak na razie nie wiadomo jednak, jakie jednostki wybrali Kuwejtczycy.

Reklama

Komentarze (6)

 1. witte

  Kaliber 12,7 to wkm (wielkokalibrowy km) a nie ckm....

  1. Azz

   U nas - tak. Na zachodzie - nie.

  2. Zbys

   Ja mam 2 skrzynki 50 BMG API i APIT - sa ciezkie, nie sa wielkie. Czyli ckm :^D

 2. Z

  My tez mamy miec. Jeden. Uzbrojony w 4 sprzezone pepesze. Kadlub juz podobno jest.

 3. ck16

  Z 10-15 takich nowych, tylko odrobinę lepiej uzbrojonych i problem polskiej MW byłby z głowy na następne 20 lat. Znaczenie całej polskiej MW i tak będzie żadne w czasie wojny a do pilnowania wybrzeża w czasie pokoju by wystarczyły.

 4. ONZ

  Tzn. Jeden tylko strzela, drugi robi nie strzela ale robi interesy, a trzeci strzela i robi co raz lepsze interesy.

 5. JASIO CO WIE.......

  ZAKUPIĆ 16 sztuk . w wersji \": 54m Catamaran\" oraz 4 sztuki \" X-Craft \" firmy Aurora ..i problem MWRP..i SG .zostanie załatwiony.....

 6. NSZ

  A nasz patrolowiec o ile nie rozsypie się ze starości nim wejdzie do służby jest dużo większy a uzbrojony niewiele lepiej :) Dwie armatki,dwa gromy i kilka karabinów,śmiech na sali

Reklama