Siły zbrojne

Amerykanie rozpoczęli przetarg na nowy Marine One

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął przetarg VXX, który ma na celu wymianę floty śmigłowców do przewozu VIP - fot. US Navy
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął przetarg VXX, który ma na celu wymianę floty śmigłowców do przewozu VIP - fot. US Navy

23 listopada br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił uruchomienie przetargu na zakup nowych śmigłowców, które będą wykorzystywane do przewozu najważniejszych osób w państwie.Program VXX ma na celu wybór nowej konstrukcji, która będzie wykorzystywana do przewozu państwowych VIP, spośród których najważniejszym jest prezydent Stanów Zjednoczonych. W momencie, kiedy jest na pokładzie maszyny nosi ona oznaczenie Marine One (podobnie jak jest to w przypadku, gdy prezydent podróżuje samolotem Sił Powietrznych - wówczas nosi on oznaczenie kodowe Air Force One).

Wedle planu, Amerykanie chcą zakupić 23 śmigłowce spośród których pierwszy ma wejść do służby w 2020 roku. Cała flota ma zastąpić obecnie eksploatowane maszyny VH-3D Sea King oraz VH-60N White Hawk. Będą eksploatowane przez personel Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i wykorzystywane do transportu VIP w rejonie stolicy oraz w czasie podróży poza nią.

Przetarg jest drugą próbą zakupu nowych śmigłowców do przewozu VIP w Stanach Zjednoczonych. Poprzednia zakończyła się fiaskiem - po wyborze oferenta (konsorcjum amerykańsko-włoskie oferujące śmigłowiec AW101 Merlin) doszło do znacznych opóźnień w budowie maszyn oraz lawinowego wzrostu kosztów (z powodu dodawania kolejnych wymogów przez zamawiającego).

Można spodziewać się przedstawienia trzech ofert konsorcjów: Sikorsky-Lockheed Martin (S-92 Superhawk), Boeing (H-47F Chinook) oraz Northrop-Grumman-AgustaWestland (AW101 Merlin). Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na marzec 2014 roku.

(ŁP)

Komentarze