Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie przerywają embargo i wysyłają do Egiptu nowe okręty rakietowe

W tym tygodniu popłyną do Egiptu dwa zbudowane w Stanach Zjednoczonych okręty rakietowe typu Ambassador III – VT Halter Marine
W tym tygodniu popłyną do Egiptu dwa zbudowane w Stanach Zjednoczonych okręty rakietowe typu Ambassador III – VT Halter Marine

Pomimo wcześniejszego zakazu sprzedaży uzbrojenia, nowe okręty rakietowe typu Ambassador III (Ezzat) jeszcze w tym tygodniu opuszczą Stany Zjednoczone i zostaną przetransportowane do Egiptu.

Zbudowane w Stanach Zjednoczonych małe okręty rakietowe typu Ambassador III zostały załadowane 25 maja br. w bazie morskiej Pensacola (w stanie Floryda) na pokład specjalnego statku do przewozu ładunków wielkogabarytowych i będą wysłane do Egiptu w ciągu najbliższych kilku dni. Amerykańska marynarka odmawia jakichkolwiek komentarzy na ten temat, ale dziennikarzom „News Journal” udało się sfotografować moment załadunku jednej z egipskich jednostek.

Egipt zamówił w sumie cztery małe okręty rakietowe typu Ambassador III za 1,290 mld dolarów. Zostały one zbudowane w stoczni VT Halter Marine w Pascagoula w stanie Missisipi. Szkolenie egipskich załóg (liczących 36 osób) było natomiast prowadzone od lipca 2013 r. w bazie Pensacola.

Ambassador III to zbudowane w technice stealth kutry rakietowe o wyporności 550 ton, długości 60,6 m i szerokości 10 m. Dzięki czterem silnikom diesla MTU mogą się one poruszać z prędkością 41 w i mają zasięg 2000 Mm (przy prędkości 15 w). Egipskie okręty są wyposażone w radary TRS-3D i Scout, 8 rakiet przeciwokrętowych Harpoon, armatę OTO Melara Super Rapid kalibru 76 mm, system RIM-116 RAM, zestaw artyleryjski Phalanx (kalibru 20 mm) i dwa karabiny maszynowe 7,62 mm.

Jak widać pomimo zamieszania politycznego po obaleniu prezydenta Mohameda Morsyego w lipcu 2013 r. Egipt uzyskał ostatecznie zgodę rządu amerykańskiego na przekazanie okrętów rakietowych. Zgodnie z oficjalnymi deklaracjami mają one służyć przede wszystkim do zabezpieczenia Kanału Sueskiego. Kair dodatkowo zobowiązał się przestrzegać traktatu pokojowego zawartego z Izraelem oraz dalej uczestniczyć w walce z terroryzmem.

Reklama

Komentarze (2)

 1. magu

  Przydałyby sie u nas.

 2. Miroo

  Visby albo takie okręciaki - przydałyby się w liczbie 2-4 sztuk polskiej marynarce... najlepiej zbudowane w Polskich stoczniach oczywiście....

  1. oskarm

   Pod warunkiem, że będą najpierw miały do towarzystwa inne okręty zdolne zapewnić im obronę przeciwlotniczą przed lotnictwem uzbrojonym w tanie pociski rakietowe (JAGM, Brimstone II) czy tanie bomby szybujące (Spice 100, Spear 3, SBD II) oraz okrętami podwodnymi... inaczej to będą łatwe cele.

Reklama