Siły zbrojne

Amerykanie przekazują kolejne samochody Ukraińcom

Fot. U.S. Embassy Kyiv
Fot. U.S. Embassy Kyiv

Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie poinformowała w mediach społecznościowych o dostawie partii samochodów Toyota Land Cruiser J70 do ukraińskich sił zbrojnych. Pojazdy zostały dostarczone w ramach amerykańskiego programu pomocy technicznej i mają być wykorzystywane w strefie Operacji Połączonych Sił na wschodzie Ukrainy

Liczba dostarczonych pojazdów nie została ujawniona, a na udostępnionym przez ambasadę zdjęciu widać co najmniej pięć samochodów. Są to 5-drzwiowe Toyoty Land Cruiser HZJ76 wyposażone m.in. w akcesoryjne zderzaki ARB zintegrowane z przednim orurowaniem (tzw. bull bar) oraz bocznym chroniącym przednie błotniki i łączącym się z szerokimi stopniami/podestami. W zderzakach zamontowane zostały wyciągarki (zapewne elektryczne) oraz dodatkowe reflektory. Toyoty doposażono także w snorkel’y.

Jednak najciekawsze wyposażenie dodatkowe stanowią zamontowane na bagażnikach dachowych teleskopowe maszty, które będą wykorzystane zapewne do montażu systemów antenowych lub np. głowicy obserwacyjnej.

Niestety obecnie nie zostały ujawnione informacje o przeznaczeniu tych samochodów. Być może będą one, podobnie jak 43 Toyoty LC 70 dostarczone w 2017 r., wykorzystywane przez ukraińskie jednostki specjalne.

Przy okazji można wspomnieć, że znajdujące się na wyposażeniu 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego pojazdy Aero zbudowane są na podwoziu Toyoty Land Cruiser J70 z krótkim rozstawem osi.

Komentarze (5)

 1. devlin0

  pytanie kiedy bedzie je mozna kupic u nas

  1. carl fath

   Cały czas można...

  2. rED

   On pytał o Rosję.

 2. Kot nr 398

  Opłaciła się "rewolucja"? Kolejny akt komedii: Saakaszwili ma wrócić do rządu i to jako wicepremier. To chyba desperacja? Bo mówi się o 2 mld USD od MFW, a jeszcze niedawno nawet o dziesięciu...

  1. Davien

   Kocie, jak rewolucja?? Bo majdan nei był zadną rewolucja ale zwyczajnym zrywem ludnosci przeciwko skorumpowanym rzado rosyjskiej marionetki janukowycza. Rewolucja to była w 1917r Rosji i do tej pory swiat przez to cierpi.

 3. janusz

  Zamiast na zlom sprzedali Ukrainie ciekaw jestem za ile ?

  1. JSM

   Za darmo.

  2. janusz

   USA i za darmo hahaha .

  3. carl fath

   Na złom to honkery się nadają, te Toyoty przeżyją was wszystkich.

 4. umkas

  Bardzo fajnie, ukraińskie kontrabandy będą mieli czym przewozić szmuglowany towar. Albo rodziny ważniaków będą sobie śmigać po Kijowie.

 5. 12345

  Jak mnie to denerwuje, że nam niczego nie przekazują za darmo. Żałosne to. dali 2 fregaty i 30 Mrapów dla Wojsk Specjalnych. Super pomoc. Dzięki USA. A Ukraina dostaje wszystkiego 1000 razy więcej i nie jest w NATO.

  1. fcuk

   MRAPów dawali więcej i każdemu, kto zechciał zapłacić za transport z Afganistanu. Tylko nikt nie chciał ich brać, ze względu na horendalnie wysokie koszty eksploatacyjne. Tylko u nas nie potrafią odmówić po telefonie z ambasady USA.

  2. Hrabia

   Dlaczego?? Wolałbyś aby nasi żołnierze przelewali krew, w razie konfliktu z Rosją ?? Jeśli Amerykanie, chcą wzmacniać nasz "bufor" przed Rosją, to niech to robią. Nas nic to nie kosztuje

  3. dajcie to

   Tam jest wojna. Ja akurat za taką cenę nie chcę nic od nich.