Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie przekażą Irakowi śmigłowce Apache?

fot. Boeing
fot. Boeing

Stany Zjednoczone coraz bardziej przychylają się do decyzji, by przekazać Irakowi śmigłowce bojowe AH-64 Apache.  

Według New York Times 8 stycznia br. przedstawiciel demokratów w amerykańskim senacie zasygnalizował, że jest skłonny zezwolić na przekazanie śmigłowców AH-64 Apache do Iraku, co pomogłoby irackiemu rządowi w Bagdadzie odzyskać terytoria zajęte przez islamskich ekstremistów.

Wcześniej senator Bob Mendez członek Partii Demokratycznej i przewodniczący komisji spraw zagranicznych zablokował na miesiąc sprzedaż tych śmigłowców Irakijczykom obawiając się, że zostaną one użyte do działań przeciwko ludności cywilnej, a także przeciwko Iranowi, który często korzysta z irackiej przestrzeni powietrznej by dostarczać broń do Syrii. Mendez otrzymał jednak list od irackiego premiera Nouri al-Maliki, który prawdopodobnie rozwiał amerykańskie zastrzeżenia.

Administracja Obamy planuje sprzedaż Irakijczykom 30 śmigłowców, jednak ze względu na czas produkcji w pierwszym etapie będzie ona polegała na wypożyczeniu 10 helikopterów Apache wykorzystywanych obecnie przez armię Stanów Zjednoczonych. Ze względu na konieczność wyszkolenia obsługi i pilotów nie należy się spodziewać ich wdrożenia do służby przed kwietniem br.

Reklama

Komentarze (1)

 1. szarik

  ciekawe, niedawno irakijczycy odebrali od rosjan partie mi28n po co im apache?

  1. m

   To nie irakijczykom potrzebne są AH-64 tylko amerykanom potrzebne jest uzależnienie od nich Iraku.

  2. ito

   No właśnie te Mi 28 uświadomiły Jankesom, że próżnia jest zaproszeniem do wypełnienia. A jak się pozwoli przetrzeć komuś jedną drogę, to każda następna jest już łatwiejsza

Reklama