Siły zbrojne

Amerykanie prezentują „antyterrorystyczne” rakiety Griffin (video)

Rakiety Griffin Block III wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem do zwalczania zagrożeń asymetrycznych – fot. DoD
Rakiety Griffin Block III wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem do zwalczania zagrożeń asymetrycznych – fot. DoD

Koncern Raytheon przedstawił możliwości swoich najnowszych i jednocześnie najmniejszych rakiet- Griffin Block III, reklamowanych jako skuteczna broń w walce z terrorystami.

Griffin Block III jest systemem uzbrojenia, który ma wypełnić lukę, jaka powstała wraz z pojawieniem się zagrożeń asymetrycznych. Okazało się bowiem, że rakiety przeznaczone do zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych powodują zbyt duże straty uboczne i zniszczenia gdy się je wykorzystuje w odniesieniu do samochodów terenowych i osobowych, niewielkich budynków czy uzbrojonych grupy ludzi.

Griffin Block III są rakietami wychodzącymi naprzeciw tym potrzebom, zarówno przez swoją wielkość (długość 1,09 m i waga 19,5 kg), zmodernizowany, półaktywny, laserowy system naprowadzania (wspomagany przez system GPS) oraz wielozadaniową głowicę bojową (Multi-Effects Warhead System) o wadze 5,9 kg.

Raytheon zaprezentował możliwości tego pocisku w odniesieniu do różnego rodzaju statycznych i mobilnych celów lądowych i nawodnych. Prezentacja dotyczyła m.in. niszczenia wskazanego pojazdu poruszającego się w kolumnie oraz grupy ludzi w wysoko zabudowanym terenie zurbanizowanym. Pokazano wszechstronność rakiety, która może być odpalana z samolotów (w tym z transportowych C-130), śmigłowców, okrętów, a nawet z niewielkich pojazdów (klasy HMMWV). Raytheon poinformował również o rozpoczęciu produkcji tych pocisków.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.