Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie opracowują hybrydowe motocykle stealth

Fot. US Air Force
Fot. US Air Force

Amerykańskie siły zbrojne chcą pozyskać ciche, hybrydowe motocykle w technologii stealth przeznaczone dla jednostek specjalnych. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pracuje nad odpowiednim projektem wraz z firmami BRD Motorcycles oraz Logos Technologies.

DARPA otrzymała zielone światło dla opracowania tego typu pojazdu. Pogram zakłada użycie hybrydowego silnika produkcji Logos Technologies w terenowym motocyklu BRD Motorcycles. Będzie to pierwszy jednoślad z tego typu napędem. 

Zdolność stealth, cicha praca w trybie elektrycznym, niewielka masa, znaczna szybkość i zdolność do poruszania się niemal w każdym terenie to cechy bardzo pożądane przez mobilne formacje specjalne. Umożliwią one transport powietrzy maszyn i szybkie, skryte przemieszczanie się w rejonie działań. 

Napęd hybrydowy zapewni natomiast znacznie większy zasięg i elastyczność w zakresie zasilania. Jest to szczególnie istotne w sytuacji operowania na głębokim zapleczu wroga lub przy ograniczonych możliwościach zaopatrzenia. Dodatkowym wymaganiem jest aby silnik hybrydowy nie był zasilany benzyną, jak w pojazdach cywilnych, lecz ropą lub paliwem lotniczym JP8, ponieważ są to standardowe rodzaje paliwa w pojazdach militarnych. 

Jest to kolejne podejście do alternatywnych, trudnowykrywalnych jednośladów. W czerwcu minionego roku amerykańscy komandosi rozpoczęli testy elektrycznych motocykli MMX, jednak ich napęd zapewnia jedynie 2 godziny jazdy. Hybryda posiada w tym zakresie zdecydowane szersze możliwości. 

W perspektywie nowe motocykle hybrydowe mają zastąpić jednoślady eksploatowane obecnie przez siły zbrojne, takie jak M1030M1. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Oj

    To się ucieszy Chuck Norris ......

  2. nafta lotnicza

    Ropa to tworzy się w zabrudzonych ranach, albo naftowa jako surowiec do produkcji paliw. Tutaj chodzi prawdopodobnie o olej napędowy.

  3. Jacek

    Co to ? W starych mundurach są?

Reklama