Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie mogą korzystać z baz wojskowych w Indiach

Amerykańskie okręty będą już mogły korzystać z indyjskich baz morskich– fot. M.Dura
Amerykańskie okręty będą już mogły korzystać z indyjskich baz morskich– fot. M.Dura

Indie i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o współpracy, która zakłada możliwość korzystania przez indyjskie i amerykańskiej siły zbrojne z infrastruktury logistycznej baz wojskowych obu państw.

Obie strony powiadomiły media o zawarciu indyjsko-amerykańskiej umowy o współpracy 20 sierpnia br. W rzeczywistości porozumienie to zostało podpisane przez amerykańskiego sekretarza obrony Asha Cartera i indyjskiego ministra obrony Manohara Parrikara już w kwietniu br. Później jednak trwały konsultacje i uzgadnianie szczegółów.

Teraz, we wspólnym oświadczeniu wyjaśniono, że ma to być „krok w kierunku budowania więzi obronnych tworzonych w celu przeciwdziałania przez oba kraje rosnącej, morskiej asertywności Chin”.

Porozumienie zakłada możliwość wykorzystywanie przez oba państwa baz wojskowych: lotniczych, morskich i lądowych w celu uzupełnienia zapasów, dokonania napraw lub dla odpoczynku. Nie mówi się więc na razie o prowadzenie np. przez Amerykanów operacji bojowych z lotnisk indyjskich.

Reklama

Komentarze (2)

 1. re

  Brawo! Dwie największe demokracje powinny trzymać się razem. Wspólnie działając może nawet Tybet wyzwolą spod chińskiej okupacji.

 2. Horus1993

  Czyli niec wielkiego trochę mnie by zdziwiło gdyby hindusi zgodzili się na urzytkowanie baz przez Usa bo tym sposobem zostaliby zepchnięci do roli podmiotu na aarenie międzynarodowej. Podobne porozumienie indie mają np z rosją i japonią więc nie ma co przesadzać

  1. oko

   Jeśli nie mają z Chinami, to twój wpis nie ma sensu.

Reklama