Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie inwestują w system antyrakietowy THAAD

Amerykanie rozbudowują system THAAD– fot. Locheed Martin
Amerykanie rozbudowują system THAAD– fot. Locheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał nowy kontrakt o wartości 124,6 miliona dolarów na dostawę elementów naziemnych systemu antyrakietowego THAAD (of Terminal High Altitude Area Defense).

Amerykanie po raz kolejny pokazują, że system THAADD spełnia ich oczekiwania i jego budowa będzie kontynuowana. Od 2005 r. przeprowadzono w sumie 13 testów ogniowych, w tym jedenaście zakończonych przechwyceniem celu. Pierwsza operacyjna bateria została dyslokowana na wyspie Guam w 2013 r. w reakcji na zagrożenie ze strony Korei Północnej.

THAAD jest reklamowane jako jedyny system uzbrojenia zdolny do niszczenia obiektów powietrznych we wszystkich warstwa atmosfery (endoatmosphere) i ponad nimi (exoatmosphere). Dzięki tym możliwościom stał się on jednym z najważniejszych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej BMDS (Ballistic Missile Defense System).

Obecna umowa przewiduje dostawę wyrzutni, systemów kierowania ogniem i łączności, sprzętu pomocniczego oraz części zamiennych w tym do rakiet nośnych. Prace mają być realizowane w zakładach w Dallas i Lufkin w Teksasie, Huntsville w Alabamie, Ocala na Florydzie; Sunnyvale w Kalifornii oraz Camden w Arkansas. Zamówiony sprzęt zostanie dostarczony do 2017 r.

Reklama

Komentarze (7)

 1. misiu

  Amerykanie nie sprzedają broni mającej przewagę technologiczna, tyko "złom", i to w cenie z kosmosu. Właśnie po tym systemie zrozumialem, dlaczego zawsze będziemy przeplacac i nie mieć i tak odpowiedniej obrony. THAAD nie sprzedadza bo jest skuteczny, ale Patriot juz tak bo to stary system uzywany przez wiele państw.

  1. say69mat

   A co robili Rosjanie, czy sprzęt produkowany na licencji w naszym kraju nie był jedynie zubożoną wersją sprzętu produkowanego w ZSRR??? Przecież jest to nominalna praktyka, stosowana przez wszystkich liczących się producentów uzbrojenia. Tak więc możesz mieć 100% pewności, że systemy Aster 30, Barak czy też Sparrow produkowany na licencji w naszym kraju, będzie li tylko jego zubożoną wersją. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest, w oparciu o produkt licencyjny opracować narodową wersję systemu. I w ten sposób patrząc na zagadnienie perspektywicznie, w oparciu o pozyskane doświadczenie, budować system własny.

  2. edi

   misiu, a iPhone 6. Wczoraj kupiłem - najnowsza technologia.

  3. Fuksfya

   Tylko THAAD nie Patriot może konkurować z Iskanderami - taka jest prawda.

 2. matros

  No cóż - Europa sama prosi sie o wojnę. Rosja rozpieprzy/zwasalizuje po kolei i pojedynczo wszystkie kraje UE, każdemu po kolei mówiąc, że dalej już nie pójdzie ;-).

 3. Rekord

  Kaja masz całkowitą rację. Nie broniąc Ameryki, ale Europa robi to na własne życzenie po części. Praktycznie wszędzie redukcje, sami zaniedbujemy swój potencjał, a jak przychodzi sytuacja czytaj "Ukraina" to nagle cała Europa budzi się z letargu krzycząc głośno-Ameryko pomóż.

 4. stiv

  czy jak kupimy patrioty to w ramach promocji będziemy mogli liczyc na rotacyjne wizyty takiej baterii w POlsce na wypadek jakby Rosja zajęła całą Ukrainne i Białorus?

  1. Tomb

   Tak, rotacyjnie będzie nas odwiedzać bateria wyrzutni ..... bez rakiet

  2. Drake

   Po co Rosja miałaby zajmować całą Ukrainę i Białoruś ? Co by to jej dało oprócz sankcji, wykluczenia z areny międzynarodowej i całkowitego załamania stosunków między resztą świata.

 5. antyUSA

  Dla USA THAAD po 124.6 mln $ a Polsce za Patriot zaśpiewali 3.5 mld$ za baterię! To i tak "tylko" 10x zawyżone, bo za JASSM śpiewają 12.5x drożej niż cena katalogowa!

 6. Moshe Schwantz

  Samo piękno i możliwości.... to dla amerykanów. To chyba Pan panie Wojmił wspomniał o "olaniu" Europy (no i oczywiście Polskę też) przez USA. Oni mają gotowy system do odparcia ataków, Europa wciąż nie.... no i wzmiankowany na tym portalu kierunek polityki Waszyngtonu - PACYFIK, goodbye Europe!!!!

  1. kaja

   Mimo wszystko, strasznym nie jest to, że USA olewa Europę. Straszne jest to, że Europa stała się tak słaba.

 7. Wojmił

  Pięknie.. to jest coś..

Reklama