Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie będą szkolili ukraińskich żołnierzy

fot. D.Cole, U.S. Army Europe Public Affairs
fot. D.Cole, U.S. Army Europe Public Affairs

Amerykańscy instruktorzy wojskowi zostaną wiosną wysłani na Ukrainę, by szkolić żołnierzy ukraińskiej gwardii narodowej.

O wysłaniu nieokreślonej jeszcze dokładnie liczby instruktorów powiadomił dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, generał Ben Hodges. Wyjaśnił, że wojskowi ze Stanów Zjednoczonych będą szkolili cztery kompanie ukraińskiej gwardii narodowej na poligonie Jaworiw. Jest to teren znajdujący się 60 km na północny zachód od Lwowa i 10-15 km od polskiej granicy. Ukraińcy zbudowali tam wcześniej ośrodek szkolenia dla sił działających w ramach Partnerstwa dla Pokoju.

Amerykanie podkreślają, że jest to kolejny krok mający zaznaczyć obecność Stanów Zjednoczonych w obszarze zagrożonym przez Rosję. Na pomoc w szkoleniu ukraińskiej gwardii narodowej zamierzają przeznaczyć około 19 milionów dolarów z funduszu GSCF (Global Security Contingency Fund).

Generał Hodges był pod wrażeniem gotowości ukraińskich żołnierzy do wprowadzania reform i zmian w obecnych sposobach działania. Ukraińcy są zdeterminowani, tym bardziej że zdobyta od Amerykanów wiedza może im pomóc w faktycznej walce przeciwko tzw. separatystom i rosyjskim wojskom. Dodatkowo wiedzą, że poza specjalistami otrzymają również konkretne wyposażenie, jak chociażby niedawno zadeklarowane pojazdy Kozak – specjalnie uodpornione na działanie min (MRAP) i przekazane wcześniej opancerzone ciężarówki, środki ochrony osobistej i radary rozpoznania artyleryjskiego.

Reklama

Komentarze (14)

 1. pele

  No to teraz się zacznie tak samo jak w Syrii i Iraku ...

  1. tomaaaa

   Nie zacznie, bo już się zaczęło. Teraz to się może co najwyżej skończyć.

 2. Zdzicho

  Jezeli rzeczywiscie dojdzie do tego to mozna sie spodziewac , ze Rosjanie takze wysla swoich instruktorow na Ukraine- tak okolo 500 tysiecy , razem ze sprzetem.

  1. tomaaaa

   Oni ich już wysłali, tylko w mniejszej ilości niż piszesz. Rosja straszy że wyśle swoje wojska, jak zachód zacznie pomagać Ukrainie, co jest oczywiście kłamstwem bo ich żołnierze już tam są. Nie ma sensu udawać, że niewtrącanie się sprawi, że Rosja się odczepi. To niestety kraj który rozumie tylko argument siły. Okazywanie słabości tylko ich zachęca. Zwykli Rosjanie są przekonani że tam co najmniej połowa armii ukraińskiej to jednostki polskie, litewskie i amerykańskie, oni autentycznie w to wierzą. Dodatkowo te ciągłe argumenty o rywalizacji mocarstw, że to brudna wojna, że Ukraińcy to faszyści. To wszystko za cel ma zniechęcenie nie tylko zachodu do interwencji ale i samych Ukraińców do odpuszczenia sobie tej całej demokracji i wolności. Rosjanie wcale nie mówią że są idealni, bo w to pewnie nikt by im nie uwierzył, oni wmawiają Ukraińcom, że zachód jest sto razy gorszy. Takie wmawianie bitemu, żeby się cieszył, bo "Tamci" pewnie tłukliby mocniej.

 3. Wojtekus

  Czyli dokladnie po roku czasu nadeszla "pomoc" z USA! Fajnie. Przypominam ze Ukraina militarnie wspierala USA z ich wojna w Afganistanie jako partner i przyjaciel.

  1. Urko

   To pewnie dlatego Afganistan z "wdzięczności" jest jednym z nielicznych krajów, które uznały aneksję Krymu do Rosji.

 4. konowałow

  Jaworów, to rzut beretem do polskiej granicy. Jest tam olbrzymi zbiornik wodny powstały w miejscu dawnej kopalni siarki. Woda jest nasycona siarkowodorem. Będą mogli się szkolić również chemicy, bo bez maski p.gazowej trudno w pobliżu wytrzymać.

  1. kanister

   a wiesz czemu służy maska p.gaz , albo czułeś kiedyś siarkowodór ? i nie mam na myśli czucia jego smrodu bo wtedy jest do zniesienia problemem jest on wtedy gdy przestajesz go czuć albo fuknie w twoim pobliżu na marginesie maski p.gaz i to pełne są maskami ucieczkowymi w tym przypadku

 5. gazek

  Niestety odnoszę wrażenie, że my Polacy bardziej się przejmujemy tym konfliktem niż sami Ukraińcy. Produkujemy drony, sprzęt obserwacyjny, łączności, a nawet Spiki, więc jeśli czegoś Ukraińcy by potrzebowali, to na pewno byśmy im sprzedali. Nie wiem do końca w czym jest problem, ale wygląda to bardzo dziwnie. Bujak mówił, że rzekomo Ukraińcy naszego sprzętu nie mają i bardzo chcieli by go mieć Więc w czym jest problem? W pieniądzach? To niech kupują na kredyt. Bardzo dziwne.

 6. Grzegorz

  Niech przekażą Javeliny i przeszkolą do ich obsługi. Będzie szybciej i skuteczniej.

  1. Janek I. - Rusty Sparks

   Ja też to postuluję od dłuższego czasu. Jednak to i tak głos wołającego na puszczy, niestety... :( J.I.

 7. Riddler

  Widząc, jak amerykanie wyszkolili Irakijczyków, to Ukraińcy mogą już zawiesić białą flagę.

  1. MOL

   Porównywanie araba do słowianina całkowicie mija się z celem

 8. z prawej flanki

  coś mi to przypomina ; chyba Gruzję przed pięciodniową wojną...Saakaszwili pokładał w tych kontaktach tak wielką nadzieję ,że zdecydował się na popełnienie chyba największego błędu w swoim życiu a jego drugi bliskowschodni sojusznik - sprzedał wtedy Rosji nawet swoją wiarygodność jako eksportera broni...

  1. Janek I. - Rusty Sparks

   I tego się właśnie oboawiam, mój drogi? Czy tak jak rzecze J. Bartosiak z NCSS szykuje się nowe Monachium i Jałta? Bo USA za nic nie chcą porzucić swojego pivotu na Azję! Obym był w błędzie. J.I.

 9. AM

  Na wiosnę to już może być po herbacie. Tam trzeba działać teraz!!!

 10. W-ość

  Za mało i za późno!

  1. Mireq

   To prawda.

 11. ciekawy

  W sieci są filmy z Mariupola z noszącymi ukraińskie mundury i karabiny "Ukraińcami", którzy znają tylko jęz. angielski z amerykańskim akcentem "native speakera". Czemu tego nasze media nie prezentują?

  1. Nemezis88

   Rzeczywiście tak jest i konkretnie w Batalionie Azow służy kilku ochotników z różnych zachodnich krajów - to sprawdzona informacja od zaprzyjaźnionej osoby z batalionu. Niedługo będzie o tym oficjalny komunikat na stronach Azowa by uciąć spekulacje i fantazje wykorzystywane przez propagandę rosyjską.

 12. olo

  Więcej takich akcji i sprzętu a zrobimy ruskim drugi Afganistan.

 13. podbipięta

  Jaworów a nie Jaworiw.Przypomnę o bitwie pod Jaworowem wojsk gen. Sosnkowskiego gdzie nasi Huculi roznieśli w proch SS Germania

  1. z prawej flanki

   Niemcy byli tak przerażeni nocnym atakiem na bagnety ,iż były przypadki gdy żołnierze tego elitarnego pułku strzelali sobie łeb aby nie doświadczyć furii polskiego ataku... Piękne zwycięstwo ; szkoda jeno ,że jak to najczęściej bywało w tej wojnie - dobyty na esesmanach sprzęt trzeba było natychmiast zniszczyć.

 14. tomek

  dobra wiadomosc

  1. Ziom

   To zależy...

Reklama