Reklama

Siły zbrojne

Aligatory na zachodzie Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wprowadzeniu partii śmigłowców bojowych Ka-52 „Aligator” na wyposażenie jednego z nowych pułków lotnictwa wojsk lądowych Zachodniego Okręgu Wojskowego. Ma to być przeciwwaga dla dodatkowych jednostek NATO rozwijanych na tzw. „wschodniej flance”.

Według resortu obrony Rosji nowe śmigłowce weszły w skład sformowanego w grudniu 2017 r. pułku lotnictwa wojsk lądowych, stacjonującego obecnie w Obwodzie Smoleńskim. Wcześniej helikoptery zostały przerzucone do Pskowa z zakładów lotniczych w Arseniewie na Dalekim Wschodzie na pokładzie samolotów wojskowego lotnictwa transportowego.

Śmigłowce zostały później przejęte przez grupę serwisową, która je złożyła i przygotowała do przelotu do macierzystej jednostki wojskowej. Tam na nowe maszyny oczekiwały docelowe załogi, które od razu mogły rozpocząć loty, dzięki wcześniej odbytemu przeszkoleniu w ośrodku treningowym personelu latającego wojsk lądowych, znajdującego się w Obwodzie Twerskim.

W mediach rosyjskich przekazywana jest opinia, że utworzenie nowego pułku śmigłowców bojowych Ka-52 przy zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej może być reakcją na rozlokowanie dodatkowych jednostek NATO na wschodniej granicy Polski i w krajach bałtyckich. W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie przede wszystkim o typową i systematycznie prowadzoną wymianę sprzętu oraz reorganizację lotnictwa wojsk lądowych.

Reklama

Komentarze (10)

 1. dim

  Aligatory przyleciałyby tak czy owak. Po prostu Rosja zbroi się, gdy my gadamy, gadamy, gadamy, gadamy... jeszcze i chwalimy się. Jane, że nie chodzi o \"przeciwwagę\", a pretekst medialny, przykrywkę na użytek wewnętrzny F.R. i dla opinii publicznych w pro-rosyjsko nastawionych częściach społeczeństw Zachodu.

 2. As

  Jesteśmy jedynym krajem dla którego wprowadzenie na wyposażenie armii kolejnych nowych generacji sprzętu odczytuje się jako słabość, zapaść itp. Życzę naszym ministrom takich zapaści, żeby już nie mieli kilkuletnich opóźnień we wprowadzaniu dwu nowych śmigłowców rodem z przed kilkunastu lat.

  1. ZZZ

   No cóż... Może sięgnijmy po coś innego niż broń. Jeśli chodzi o ilość zachorowań na HIV, to Rosja plasuje się obok Tajlandii. Morderstwa w przeliczeniu na ilość mieszkańców? Gratulujemy, Rosja jest tutaj koło Konga! Przecież jedyne, co oni mają to armia. Naprawdę, zastanawiam się, do czego Rosja mogłaby dojść, gdyby nie jej bezsensowne zbrojenia. Mogliby być całkowicie samowystarczalni surowcowo. Gdyby środki, które idą na zbrojenia poszły na edukację, górnictwo, wiertnictwo i rolnictwo były to kraj mlekiem i miodem płynący. A tak 2% populacji Rosji nie ma nawet sławojki i załatwia potrzeby na polu za stodołą.

  2. anda

   No przesadziłeś w ilości morderstw, więźniów to USA biją wszystkich na głowę, a co do zachorowań to popatrz ile jest w Polsce

  3. sylwester

   byli by krajem rozebranym i podzielonym na wiele wiele państewek które by się tlukły między sobą tak jak mamy to w afryce , a zarzewiem konfliktów były by mocarstwa i potężne korporację które wysyłały by najemników aby zdestabilizować region i przejąć surowce

 3. młokos

  Ruskom chyba trzeba dać jasny sygnał, brzmiący tak: \"Każda napaść na sąsiada spowoduje, że świat odetnie Was od elektronicznego systemu finansowego bankowości.\" Wierzcie mi, że to by ich ostudziło... Tylko tu trzeba by determinacji po stronie Zachodu, bo puste groźby wywołują tylko pusty śmiech.

  1. szydzący z głupoty

   Amerykanie co dzień stukają się w głowę co nas kretyńskiego napadło by po Krymie zablokować Rosji karty Visa i MasterCard. Ten kretynizm nie tylko spowodował 14% spadek akcji tych firm, ale mimo tego, że już po 2 tyg. po cichu USA się z tego wycofały, to Rosja: 1. Zażądała by rozliczenia wewnątrz rosyjskie VISA i MasterCard rozliczały wewnątrz Rosji na tamtejszych serwerach i USA straciły dane wywiadowcze. 2. Putin nakazał wprowadzenie własnych, rosyjskich kart opartych o chiński UnionPay i USA straci na tym resztki informacji wywiadowczych oraz min. 8-12 mld$ jakie dotąd miały z opłat za VISA i MasterCard. Odcinanie od SWIFT jest bezprawiem - SWIFT jest międzynarodowy i jest tak samo rosyjski jak amerykański i jego regulamin absolutnie zabrania jego blokowania z przyczyn politycznych i bez zgody RB ONZ (choć USA na Belgach taki nielegalny czyn wymusiły względem Iranu). Amerykański nielegalny szantaż w sprawie SWIFT jest kolejnym strzałem w stopę, bo z tego powodu Rosja i Chiny kończą alternatywny dla SWIFT system rozliczeń międzybankowych i USA stracą możliwość szpiegowania i blokowania rozliczeń bankowych. Przewaga Zachodu dawniej utrzymywała się na przewadze przemysłowej, militarnej i finansowej. Przemysłową i militarną Zachód traci. Teraz szantażem bankowym przekonują kraje niezachodnie do tworzenia równoległego alternatywnego systemu finansowego. USA podcięło gałąź na której siedzi! Masz jeszcze jakieś \"jenialne\" pomysły? P.S. Kwotowo UnionPay jest JESZCZE mniejszy od VISA ale pod względem liczby użytkowników to największy system kart płatniczych w świecie. W polskich bankomatach też działają - na wypadek, gdybyś młokosie o tym nie wiedział!

  2. tylko pytam ....

   @młokos Tak, a opłaty za np: gaz czy ropę będą wozić z Niemiec, Francji, Włoch do Rosji w walizkach, nie, nie w walizkach, bo banknoty się nie zmieszczą, będą wozić w kontenerach. Tak, USA za gaz zakupywany w Rosji będzie płacić \"żywą gotówką\" ? Do USA popłyną silniki rakietowe a w przeciwną stronę kontenery dolarów ??????? Jak Ty sobie to wyobrażasz, opisz... Oprócz \"zachodu\" jest też reszta świata, która z obopólną korzyścią handluje z FR. Im też będziesz ograniczał ?

  3. Davien

   Tia, jasne USA kupuje gaz w Rosji???? Dobrze sie czujesz? USA nie kupuje żadnych silników w Rosji robi to prywatna firma i jedynie do najsłabszej swojej ciężkiej rakiety:) Akurat Rosja odcięcia od SWIFT boi sie jak diabeł wody święconej więc bajek nie opowiadaj;)

 4. Zygi

  Straśnie słabe to rosyjskie wojsko... Ile to już oni dywizji, czołgów, samolotów i śmigłowców przesunęli na zachód w odpowiedzi na te 4 mikre batalioniki NATOwskie rozlokowane w krajach nadbałtyckich i Polsce ? Lekko licząc...sami uważają, że 1 żołnierz NATO jest wart ich 10 sołdatów !! Słabo siebie cenią.. Słabiutko !

 5. Mateoo

  Rosja gra vabank stawia wszystko na kartę siły (co jest zrozumiałe bo na nic innego nie może )Bo niezaprzeczalnym faktem jest że gospodarka Rosji słabnie względem naszej o chińskiej , zachodnio europejskiej,czy USA nie wspominając.Nie wieszcze rychłego upadku naszych sąsiadów bo to nie stanie się nagle ale Rosja powoli będzie słabnąć , kończy się myśl techniczna która pamięta czasy ZSRR a na nową nie ma pieniędzy. Jeśli Rosja nie ugra czegoś teraz to za 5/10 lat nie będzie mogła ugrać już niczego.A więc rodacy czas jest naszym sojusznikiem a to potężny mocarz ;).

  1. racja

   Może jeszcze ugrać: np. Arktyka i łapa na tamtejszych surowcach

  2. art

   tak masz racje nic nie może, ale jedno może , przejedzie po nas czołgami i po reszcie Europy i zatrzyma się tam gdzie chce, i tyle będziemy mieli, cały świat z nimi handluje a my się tyłem obracamy i jak zwykle po tyłku dostaniemy

 6. Mig

  Co do naszych smigłowcow to tylko Ilx 27 może wyratowac nasz przemysł zaczynajac od pelnowymiarowej konstrukcji o masie i odpornosci mi 24. Z racji ze posiada sterowanie bezałogowe mozna by zakupic silniki vk 2500 03 i zacząć budowę przynajmniej 1 szt do testów .Z tego co wiadomo to do soloła dalej niektóre cześći sa z rosji a wsk rzeszow ma Włoch i jest lipa w modernizacji z kimkolwiek bo ruski postawi stop i wszystkie sokoły uziemione niewiem na ile to prawda. Tylko nowa konstrukcja od podstaw moze to odmienic co do uzbrojenia warto sie trzymac saaba i zakup z 50 gripenow z produkcja w polsce z przeniesieniem praw .To samo uzbrojenie mozna by wykozystac w ilx 27 i wciągnąć ich do projektu nowa spółka bez zwiazkowców mogła by coś odmienić.

 7. Mig

  I gdzie są ci którzy twierdzą że Rosji jest zapaść w modernizacji armii W naszym położeniu geograficznym najlepszym rozwiązaniem było by silna OPL i myśliwce strategiczne jak mig 31 w tym problem ze na rynku takich niema .Nasze f16 mogą tylko spaliny powochac i należy wydzielić niezależnie od MON fundusze na opracowanie takiego samolotu. Można by się zabazowac na mig 23 mf i opracować 2 silnikowa konstrukcje z Saab lub innym partnerem.

  1. Davien

   panie MiG nasze F-16 nie miałyby większych problemów z MiG-31 a co do opracowywania czegos na antycznym MiG-23 to pan tak na serio???

  2. abx

   spokojnie mig31 po osiągnięciu pełnej szybkości ma silniki do wymiany i tak z całym sprzętem rosyjskim papierowo świetnie wygląda w realu przeciętnie.

  3. Siegfried

   Nawet nasze F-16 nie widzaiły tym Migów-31

 8. Davien

  I znów ruski pokazują moc / my oczywiście nie moc ! Co nam to daje - nic oprócz pławania się iż nasze MON - nie dokonało wyboru jakieś konstrukcji zbliżonej do wspomnianego aligatora ? Ruski mimo woli mają i coraz bardziej stawiają zachodnie państwa pod ścianą - ostatnie artykuły o Niemcach nie wypominam ? Oczywiście rusofoby twierdzą coś innego ? 28państw przeciw jednej Rosji - wynik zadowalający ? Żołnierz - dobry żołnierz oceni co jest warte na wyposażeniu a nie wydumane myśli ! Moglibyśmy to mieć ale nie mamy ?

 9. Junger

  A jak tam nasze śmigłowce Panie Macierewicz?

  1. rolo

   śmigłowce bojowe?przy obecnym nasyceniu w systemy opl?

  2. JSM

   Które? Caracale w cenie złota?

  3. abx

   i trzeba było brać, teraz baraki są, a ceny uzyskane przez aktualną ekipę za szt droższe od platyny.

 10. Davien

  Polska może być spokojna, bo \"typowa i systematycznie prowadzona wymiana sprzętu\" w rosyjskich realiach nic nie znaczy, co innego gdyby miała miejsce w Polsce.

Reklama