Siły zbrojne

Algieria testuje chińskie drony klasy MALE

Algieria planuje wprowadzić do swoich sił powietrznych uzbrojone, chińskie drony CH-4 – fot. www.liveleak.com
Algieria planuje wprowadzić do swoich sił powietrznych uzbrojone, chińskie drony CH-4 – fot. www.liveleak.com

Algierskie siły zbrojne testują chińskie samoloty bezzałogowe oceniając możliwość ich użycia do zwalczania celów naziemnych.

Testowany jest przede wszystkim chiński dron klasy MALE (średniego pułapu dużej autonomiczności) typu CH-4, który swoją koncepcją bardzo przypomina amerykańskie Predatory i Reapery. To właśnie CH-4 wydaje się być idealną platformą do przenoszenia zdalnie sterowanego uzbrojenia (można pod nie podwieszać do 350 kg ładunku). Algierczycy prawdopodobnie chcą zastosować taktykę amerykańską i rozpocząć wykorzystywanie bezzałogowców do fizycznego zwalczania terrorystów na swoich terenach przygranicznych.

Sam dron CH-4 jest rozwijany przez chińską akademię technik lotniczych CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics) i jego testy w Algierii są już prowadzone od kilku miesięcy. Nie obyło się jednak bez problemów. Jeden taki bezzałogowiec rozbił się przed kilkoma miesiącami w bazie algierskich sił powietrznych w Tindouf. W niedzielę - 9 marca br. doszło do drugiej katastrofy, gdy dron CH-4 rozbił się podczas lądowania, 100 metrów od pasa startowego bazy sił powietrznych Ain Oussera.

Komentarze