Reklama

Siły zbrojne

Akcja saperów na lotnisku w Pyrzowicach

fot. MON
fot. MON

Saperzy 6 batalionu dowodzenia pomagają w oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice….

 

Zgodnie z informacjami 6 Brygady Powietrznodesantowej jej pododdziały saperów od połowy czerwca prowadzą oczyszczanie terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice. Realizują to zadanie na zasadzie rotacji pododdziałów. Zgodnie z planem oczyszczania lotniska 6 Brygada Powietrznodesantowa zakończy prace w przyszłym roku. 

Po przeprowadzonym szkoleniu zakończonym egzaminem dopuszczającym do oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, na bazie 1 plutonu saperów kompanii saperów utworzona została grupa zadaniowa w składzie 20 żołnierzy, podzielona na 3 drużyny. Dowódcą grupy został doświadczony żołnierz st. kpr. Rafał Kucharski, który niejednokrotnie uczestniczył już w podobnych przedsięwzięciach - podaje 6BPD.

Od 4 sierpnia do połowy września br. spadochroniarze kompanii saperów 6 Batalionu Dowodzenia przystąpili do oczyszczania z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice. Każdego dnia podejmują niebezpieczne znaleziska z czasów II Wojny Światowej. „To bardzo czasochłonna i wymagająca skupienia praca. Codziennie każdy z żołnierzy pracuje w wyznaczonym sektorze wyszukując przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, których w oczyszczanym rejonie jest bardzo dużo m.in. bomby, amunicja przeciwlotnicza” - opowiada jeden z saperów. 

 

6 Batalion Dowodzenia

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. olo

    Fajne lotnisko dobrze je rozplanowali i powoli rozbudowują.

  2. Stopczyk

    Startował to przede wszystkim z Okęcia. Bardziej interesującą ciekawostką jest dlaczego 20 os. grupą rozminowania dowodzi ...starszy kapral? Gdzie są oficerowie? Gdzie starsi podoficerowie? Mamy więcej wodzów niż Indian, ale do tak odpowiedzialnego zadania wysyła się "doświadczonego" kaprala. Znaczy co - "wodzom" się nie chce czy może kwalifikacji i doświadczenia im brakuje?

  3. Tomasz

    Pyrzowice to było Niemieckie stare lotnisko w trakcie Powstania Warszawskiego startowały z niego samoloty, które bombardowały Warszawę

Reklama