Reklama

Siły zbrojne

Akcja ratownicza Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Ratownicza Anakonda Brygady Lotnictwa MW uratowała kolejną osobę - fot. Łukasz Pacholski
Ratownicza Anakonda Brygady Lotnictwa MW uratowała kolejną osobę - fot. Łukasz Pacholski

21 sierpnia br. nad ranem śmigłowiec Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku.Jego załoga udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec na statku wycieczkowym Astor. Pacjent śmigłowcem został przetransportowany na ląd.

W nocy służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne. Pomocy potrzebował pasażer statku wycieczkowego Astor. Z informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że u 70-letniego obywatela Niemiec doszło do zatrzymania akcji serca. Statek znajdował się około 14 mil morskich na północ od Łeby.

O godz. 3.29 do lotu poderwał się śmigłowiec Marynarki Wojennej Anakonda, pełniący dyżur na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach. Po nawiązaniu kontaktu z Astorem na statek został opuszczony ratownik, który zabrał chorego na pokład śmigłowca. W trakcie lotu powrotnego lekarz pokładowy cały czas kontrolował stan pacjenta. O godzinie 5:10 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach, gdzie nieprzytomny mężczyzna w ciężkim stanie został przekazany służbom medycznym z karetki pogotowia.

W trakcie trwania akcji ratowniczej w gotowości do startu znajdowała się też załoga samolotu An-28 B1R dyżurująca na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach.

(kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej)
Reklama

Komentarze

    Reklama