Reklama

Siły zbrojne

Airbus oblatał drugiego seryjnego A400M

Airbus oblatał drugiego seryjnego A400M  fot. Airbus
Airbus oblatał drugiego seryjnego A400M fot. Airbus

Samolot oznaczony jako MSN8 wykonał pierwszy lot 7 czerwca z Sevilli, gdzie znajduje się linia montażu końcowego A400M. Transportowiec trafi do sił powietrznych Francji.Zgodnie z planem samolot ten zostanie przekazany Francuskim Siłom Powietrznym w trzecim kwartale roku. MSN7, który wzbił się w powietrze na początku marca zostanie dostarczony Francuskim Siłom Powietrznym za kilka tygodni.

Więcej: Pierwszy seryjny A400M (niemal) gotowy

A400M Atlas mają zastąpić we francuskim lotnictwie średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130H Hercules oraz C-160 Transal. Obok lekkich C-235 będą stanowić trzon lotnictwa w pierwszej połowie XXI wieku. Pierwsze egzemplarze mają posiadać ograniczone zdolności, pod względem wyposażenia pokładowego, jednak nie ma to powodować większych ograniczeń w eksploatacji konstrukcji. W chwili obecnej Paryż oczekuje na dostawę 50 maszyn z łącznej ilości 174 zakontraktowanych.

Więcej: Zaprezentowano nową wersję samolotu C295W

Poza Francją A400M został zamówiony przez Niemcy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Turcję, Belgię, Luksemburg oraz Malezję. W bieżącym roku seryjne A400M mają trafić do Francji oraz Turcji.

(MG)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama