Reklama

Siły zbrojne

AH-64E polecą do Kataru w przyszłym roku

AH64 E Apache Guardian, fot. US Army
AH64 E Apache Guardian, fot. US Army

Jak potwierdzają przedstawiciele sił zbrojnych Kataru dostawy amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64E Guardian dla Emirskich Sił Powietrznych Kataru mogą rozpocząć się już w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że kontrakt opiewający na sumę ponad 667 mln dolarów został podpisany w 2016 roku. Obejmował on dostawę 24 śmigłowców (z opcją na kolejne 24), symulatora wirtualnego (LCT- Longbow Crew Trainer), radiostacji firmy Thales i wyposażenia do prowadzenia obsługi naziemnej. Według informacji podanych przez Katarczyków, pierwsza transza dostaw miałaby trafić do Emiratu przed końcem 2019, a całość dostaw zakończyć się do końca maja 2020 r. 

AH-64E Guardian pierwotnie był określany mianem AH-64D Block III, jednakże ingerencje w pierwotną konstrukcje związane z przebudową kabiny w celu dostosowania jej do zastosowania układów M-TADS/PNVS (Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) służących do namierzania celów i lotów w nocy, zabudową nowych systemów optoelektronicznych, systemów zapobiegających namierzeniu i informujących o opromienieniu radarem oraz zastosowaniem nowego silnika  T700-GE-701D (z łopatami wykonanymi z kompozytów) były na tyle duże, że uznaje się go za odrębną platformę i nadano mu osobną nazwę. W wersji oferowanej Armii Stanów Zjednoczonych można z jego pokładu sterować dronami w liczbie maksymalnie czterech.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Ernst Junger

  Wartość całego zamówienia wyniosła ok. 3 mld usd (11 mld zł). Zakup dotyczy 24 śmigłowców uderzeniowych wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego, w tym m.in.: 56 silnikami T700-GE-701D (w tym 6 zapasowymi), 27 układami celowniczymi AN/ASQ-170, 12 radarami kierowania ogniem AN/APG-78, 28 układami informującymi o ataku rakietowym AN/AAR-57(V)7, 30 zestawami ostrzegającymi przed opromieniowaniem laserowym AN/AVR-2B, 160 wskaźnikami nahełmowymi IHDSS-21, 60 wyrzutniami M299A1 z 576 kierowanymi pociskami rakietowymi AGM-114R Hellfire II, 50 wyrzutniami z 295 pociskami FIM-92H Stinger RMP Block I i 4092 npr Hydra.

 2. Morgul

  każdy chyba wie że najlepszym okrętem na Bałtyk jest śmigłowiec. skoro mamy mieć 100 okrętów klasy ORP KONONOWICZ to może zamiast tych staroci z Australii i tych resztek złomu stojących w portach. skupimy się na Orce z rakietami dalekiego zasięgu i właśnie śmiglakami bo Mi2/8/17 i Mi24 już niewiele znaczą. NDR od Konsberga spokojnie daje radę zabezpieczać granicę morską RP.

 3. zniesmaczony

  Łopaty wykonane z kompozytów? Co autor ma na myśli? Łopaty wirnika? Przecież one od początku istnienia projektu (gdy już oczywiście stał się projektem AH64) były wykonane z kompozytów...? W takim razie - po co to podkreślać, jakby to było coś nowego?

 4. Michu

  Dlaczego my nie możemy kupić tego samego w tej samej cenie?

 5. ryszard56

  a do Nas kiedy ze 120 sztuk

 6. ccc

  Możemy być pewni, że do nas nigdy nie dolecą !

 7. Polaczek

  Czyli za 2,5mld zł Katarczycy zakupili 24 jednych z najlepszych śmigłowców na świecie. My za tą sumę chcieliśmy kupić 25 letnie fregaty.

 8. Fun funów USA

  Niesamowite! To USA nie wprowadzą natychmiast (albo nawet \"jeszcze szybciej\") sankcji na Katar za wsparcie Turcji 15 mld. USD? Czyżby baza Al Udeid i 10 tysięcy stacjonujących tam \"obywateli\" USA była ważniejsza niż głoszone przez USA globalne \"frazesy\" dot. \"wolności i wartości demokratycznych\"?

Reklama