Reklama

Siły zbrojne

Afganistan: lekkie samoloty szturmowe uzbrojone w amunicję precyzyjną

Fot. aetc.af.mil
Fot. aetc.af.mil

Na wyposażenie Afgańskich Narodowych Sił Powietrznych weszły bomby kierowane laserowo. W nową amunicję uzbrojone zostały otrzymane w 2016 r. od USA samoloty szturmowe A-29 Super Tucano.

Amunicja w znaczący sposób ma zwiększyć możliwości afgańskich sił powietrznych. Przede wszystkim ograniczeniu ulec ma liczba przypadkowych ofiar wśród ludności cywilnej w czasie prowadzonych operacji. Afgańscy piloci podkreślają, że talibowie często ukrywają się wśród cywili.

Amerykanie zaznaczają, że za produkcję amunicji i uzbrojenie samolotów odpowiedzialni są w pełni lokalni specjaliści. "To jeden z przykładów, w jaki sposób afgańskie siły powietrzne przejmują inicjatywę we wszystkich dziedzinach związanych z przekazaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju" - mówi ppłk Justin Williams, dowódca 438. Lotniczej Eskadry Ekspedycyjnej.

Afgańczycy uzbroili w amunicję kierowaną laserowo lekkie samoloty szturmowe A-29 Super Tucano. Pierwsze cztery maszyny tego typu zakupione w USA dotarły do Azji w styczniu 2016 roku. Kolejne cztery samoloty pojawiły się na miejscu 29 marca tego samego roku. Już 15 kwietnia Super Tucano przeprowadziły inauguracyjną akcję bojową eliminując w dolinie Khostak trzech przywódców lokalnych bojówek terrorystycznych. Od 11 maja 2018 r. A-29 wspierały około 30 afgańskich misji naziemnych przy użyciu amunicji precyzyjnej, zrzucając na cele ponad 50 laserowych bomb.

Wojska rządowe są w trakcie przejmowania całkowitej kontroli nad Afganistanem. W kraju nadal dochodzi do krwawych zamachów terrorystycznych, a w niektórych prowincjach kraju trwają zacięte walki z talibami.

Reklama

Komentarze (2)

  1. KOSA

    Co za sprzęt wow !!! Nasi Terytolialsi powinni się w nie zaopatrzyć … I nie tylko oni ...

  2. Egon

    Wojska rządowe są w trakcie przejmowania całkowitej kontroli nad Afganistanem- to chyba jakiś żart. Talibowie kontrolują już jakiś 70% Afganistanu. Władza rządu dotyczy tylko większych miast.

Reklama