Reklama

Siły zbrojne

Afganistan kupuje śmigłowce szturmowe Mi-25

Para afgańskich śmigłowców Mi-35. Fot. US Air Force
Para afgańskich śmigłowców Mi-35. Fot. US Air Force

Rząd indyjski dostarczy jeszcze w tym miesiącu cztery śmigłowce Mi-25 do Afganistanu. Sprzedaż uzbrojenia tego rodzaju dla Kabulu to zmiana w indyjskiej polityce eksportu uzbrojenia.

Rząd indyjski poinformował media krajowe o podjęciu decyzji, zgodnie z którą jeszcze w grudniu do Afganistanu dostarczone zostaną cztery śmigłowce szturmowe Mi-25. Oznacza to zmianę dotychczasowej polityki Delhi, bowiem dotychczas sprzedaż indyjskiej broni do Afganistanu była mocno ograniczona i obejmowała praktycznie jedynie wyposażenie i sprzęt niezwiązane bezpośrednio z działaniami bojowymi - samochody terenowe jeep i trzy lekkie śmigłowce Cheetal, będące zmodernizowaną w Indiach odmianą helikoptera Aérospatiale SA 315B Lama. Instruktorzy z armii indyjskiej brali natomiast aktywny udział w szkoleniach sił afgańskich - zarówno wojskowych, jak i policyjnych.

W opisywanej transakcji Indie będą ogniwem pośrednim pomiędzy Kabulem a Moskwą, bowiem śmigłowce zostaną kupione przez Delhi w Rosji w celu ich niemal natychmiastowej przekazania do Afganistanu.

Zmiana polityki dotyczącej transferu uzbrojenia jest dość nagła. Choć Indie i Afganistan łączy od 2011 r. układ o partnerstwie strategicznym, Hindusi odmawiali dostaw broni do Afganistanu obawiając się przeprowadzanych przez talibów odwetowych ataków terrorystycznych. Nie bez znaczenia musiały być również nieoficjalne prośby Stanów Zjednoczonych, mówiące o potrzebie uwzględnienia "wrażliwości" Pakistańczyków, istotnych dla działań sił koalicji wspierającej rząd kabulski. O opracowywanej umowie dotyczącej sprzedaży śmigłowców szturmowych Afganistan informował jednak już miesiąc temu. Kabul miał wówczas zwrócić się w tej sprawie nie tylko do Indii, przekazał też zapytanie dotyczące kupna śmigłowców nieokreślonego rodzaju do Rosji.

Indyjskie źródła podają, że jeszcze w tym miesiącu Kabul będzie celem wizyty rządowej delegacji hinduskiej wysokiego szczebla.

Mil Mi-25 to uproszczona wersja śmigłowca szturmowego Mi-24D, wykorzystywana w kilkunastu państwach świata, w tym - już wcześniej - przez armię Afganistanu.

Reklama

Komentarze (3)

 1. eh

  to uczucie ..kiedy to armia afganistanu ma nowsze i lepsze śmigłowce niż my ;(

  1. Davien

   Okrojona wersja Mi-24D lepsza od naszych??. Nie ośmieszaj się choćby.

 2. dropik

  uproszczona wersja mi-24 ? czli co ? z celownikiem lunetkowym ? ;)

 3. Mazur

  A nie Mi-35

  1. a-i

   Mi-25 to eksportowe oznaczenie śmigłowca Mi-24D sprzedawanego do krajów tzw "trzeciego świata". Jeżli w tekście nie doszło do pomyłki to możliwe, że właśnie tą wersję dostarczą Hindusi.

Reklama