Reklama

Siły zbrojne

Afera w US Navy - korupcja trzech admirałów

Wiceadmirał Michael Miller – fot. US Navy
Wiceadmirał Michael Miller – fot. US Navy

Trzech admirałów amerykańskich sił morskich zostało zmuszonych do przejścia na emeryturę w związku ze skandalem korupcyjnym. 

Z powodu „sponsorowanych" wycieczek musiał odejść wiceadmirał Michael Miller oraz kontradmirałowie: Terry Kraft i David Pimpo. Sprawa została wyciszona, ale dziennikarze kontynuują własne śledztwa korzystając z ustawy o wolności informacji (Freedom of Information Act). Ustawa ta pozwala na całkowite lub częściowe ujawnienie wcześniej niepublikowanych informacji i dokumentów kontrolowanych przez rząd amerykański.

Na razie wiadomo, że żaden z admirałów nie został oskarżony. Jest jednak wiele przesłanek świadczących o tym, że wysokiej rangi oficerowie mieli bliskie kontakty z przedstawicielami firm zapewniających serwisowanie amerykańskich okrętów w portach azjatyckich.

Sprawy nie uda się prawdopodobnie całkowicie wyciszyć, ponieważ poprzez różne formy łapówek wybierano droższe usługi dla marynarki wojennej, co kosztowało amerykańskiego podatnika o ponad 20 milionów dolarów więcej niż powinno. A tego w Stanach Zjednoczonych się nie zapomina.

Dodatkowo główny oskarżony - singapurski biznesmen Leonard Francis przyznał się do winy i oczekuje na rozprawę w sądzie w San Diego. Ujawnił on m.in., że wręczył różnym decydentom ponad pół miliona dolarów łapówek w gotówce oraz prezenty warte setki tysięcy dolarów. W sumie osiem osób (w tym trzech czynnych starszych oficerów) przyznało się do winy i oczekuje na wyrok. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. chateaux

    Biorąc pod uwagę, jak trudno zostać w USA admirałem, zrobili dość słaby interes.

    1. Tako

      Biorąc pod uwagę ile zarabia taki admirał to z pewnością stać go było na wycieczki po całym świecie wraz z rodziną - a wydaje się że to powinni być inteligentni ludzie.

Reklama