Reklama

Siły zbrojne

80 nowych transporterów dla rosyjskich wojsk w Abchazji

Fot. amz.ru
Fot. amz.ru

80 nowych transporterów kołowych BTR-82AM trafi do jednostek rosyjskiej piechoty morskiej stacjonujących w Abchazji, terytorium Gruzji które ogłosiło „autonomię” z pomocą Moskwy. Liczba nowych pojazdów jest ponad dwukrotnie większa niż dostarczona w roku 2013. 

Rosyjskie oddziały w Abchazji otrzymały do czerwca minionego roku 30 nowych transporterów opancerzonych BTR-82AM. Jest to specjalna, przeznaczona dla formacji morsko-desantowych, wersja wozów BTR-82A, które stanowią modernizację transporterów BTR-80.

BTR-82A i AM różni się od poprzednich wariantów przede wszystkim uzbrojeniem. Składa się na nie umieszczone w bezzałogowej wieży działko 2A72 kalibru 30 mm i 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Moduł uzbrojenia posiada stabilizację w dwóch płaszczyznach i nowoczesny, dzienno-nocny system celowniczy. System umożliwia zwalczanie zarówno pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych na dystansach do 2,5 km.

Kolejna istotna różnica to silnik o znacznie większej mocy i poprawione opancerzenie, oraz unowocześniona łączność i nawigacja wykorzystująca satelitarny system GLONASS. Wszystkie te zmiany spowodowały wzrost masy całkowitej pojazdu do 15,4 tony, o ponad tonę więcej niż BTR-80A. Mimo to, pojazd może się poruszać z prędkością 90km/h i zachował dobre własności terenowe oraz zdolność pływania. Ta ostatnia cecha jest istotna zwłaszcza w wypadku wersji BTR-82AM, przeznaczonej dla piechoty morskiej. 

W kwietniu 2013 roku Flota Czarnomorska prowadziła w rejonie Sewastopola na Krymie testy morskie transporterów BTR-82AM, podczas których sprawdzano stabilność i dzielność morską tych pojazdów. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Dawid

  Jak pięknie napisane Szanowna Redakcjo "Abchazja - terytorium graniczące z Gruzją".. Z tego co mi wiadomo Abchazja to terytorium Gruzji, zajęte przez wojska rosyjskie, gdzie utworzono pseudopaństewko uznawane głównie przez Nauru i Tuvalu.. równie dobrze można napisać że Krym to terytorium graniczące z Ukrainą..

 2. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

  - a właz desantowy dla akrobatów-samobójców jak stał między kołami - tak i stoi..,do Izraela to oni tego nigdy nie wyeksportują...

 3. rrr

  Poczekajcie tylko jak sankcje zlikwidują itp wtedy zobaczycie wszyscy jak Rosja sie zacznie zbroić.

 4. bolo

  I tak dalej jest to sowiecki BTR. Chociaż lepiej dla nas i reszty świata ,że dalej bazują na starych btr-ach.

Reklama