Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

75 lat Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A.

Fot. WZL1
Fot. WZL1

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 od 75 lat działają na rynku. Dorobek i tradycja pozwoliły Wojskowym Zakładom Lotniczym Nr 1 na nieustanne poszerzanie kompetencji. Firma przeszła wiele zmian i transformacji, a jej ciągły rozwój, wysokie kwalifikacje pracowników i liczne inwestycje uplasowały ją w czołówce najbardziej liczących się przedsiębiorstw w branży lotniczej. Tegoroczny jubileusz to nie tylko okazja, by spojrzeć wstecz, ale także wskazać na wyzwania, które stoją przed spółką.

Początki Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 (WZL1) sięgają lat czterdziestych XX wieku. Wówczas funkcjonowały jako Lotnicze Warsztaty Nr 1, a ich siedziba mieściła się na Placu Leonarda w Łodzi. Tymczasem w Dęblinie znajdował się samodzielny pododdział Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Ostatecznie w latach pięćdziesiątych łódzkie Warsztaty zostały przeniesione na ulicę Dubois.

W 1960 roku Zakłady wyremontowały pierwszy śmigłowiec SM-1. W dalszych latach rozszerzały swoje kompetencje na kolejne wiropłaty, przyjmując na początku lat 90. XX w. do remontu Mi-24, a następnie Mi-8, Mi-17 oraz Mi-14. W 1982 roku Lotnicze Zakłady Remontowe Nr 1 stały się Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1. Natomiast w 2011 przejęły majątek gospodarstwa pomocniczego Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 3 w Dęblinie. Trzy lata później weszły w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

75 lat tradycji i zebranego doświadczenia w realizacji obsług, remontów oraz modernizacji samolotów i śmigłowców uczyniły z Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 liczącą się firmę w branży lotniczej, oraz jednego z liderów PGZ. Osiągnięte w ostatnich latach przez pracowników i Zarząd sukcesy przyczyniły się do zbudowania stabilnej i mocnej pozycji firmy. Spółka wypracowuje wzrost przychodów ze sprzedaży i zwiększa wartość majątku oraz zysku. Wszystko to pozwala jej realizować nowe inwestycje oraz wdrażać projekty badawczo-rozwojowe.

Tylko w ostatnich latach na terenie WZL1 powstało nowoczesne lądowisko dostosowane do pracy w nocy, jeden z najnowocześniejszych w Europie hangarów lotniczych o łącznej powierzchni 5000 m2 i Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych działające m.in. w zakresie realizacji programu offsetowego Wisła. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących.

image
Fot. WZL1

Spółka stanowi Centrum Serwisowe Śmigłowców Sił Zbrojnych RP i jest zaangażowana w realizację programów narodowych takich jak CSAR ZOP, WISŁA, KRUK, PERKOZ, KONDOR i BSP, a już niebawem będzie serwisować nowe w polskiej armii śmigłowce AW101 Merlin. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stawiają na stały i zrównoważony rozwój. Liczne inwestycje, wdrażanie w przedsiębiorstwie strategii Lean Management i dbałość Zarządu o najmniejsze szczegóły strategii zarządzania Spółką otwierają przed nią nowe możliwości i pozwalają planować dalsze działania na wiele kolejnych lat.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1), z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW 101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP.

Artykuł przygotowany przez WZL1

Reklama

Komentarze (2)

 1. Trzcinq

  75 lat tradycji które zniszczyli ci co od 30 lat rządzą tym krajem

 2. Tadziu

  Szrot jeszcze lata A do Merlina nikt nie pozwoli im się dotknąć Bo supplier certification nie będzie

  1. Gnom

   No proszę, jaki poinformowany. A wiesz o czym cie poinformowano?

  2. de_ent

   Będą udostępniać halę i robić fotki żeby potem w folderach pisać: tu w naszych zakładach remontuje się najnowszy sprzęt, robią to światowej klasy fachowcy itd

Reklama